Пропуснатите ползи за руската отбранителна промишленост в резултат на либийската криза ще бъдат около 4 млрд. долара.
Това съобщи шефът на държавното предприятие "Рособоронекспорт" Анатолий Исайкин, цитиран от ИТАР-ТАСС.
В съответствие с резолюция 1970 на Съвета за сигурност на ООН президентът на Русия Дмитрий Медведев подписа указ за въвеждане на санкции срещу Либия, предаде днес агенцията.
До
второ нареждане се
забранява доставката на всички видове оръжия,
боеприпаси, бойни машини и военна техника, военно оборудване и резервни части към тях. Забранява се и оказването на техническа, финансова и друга помощ, свързана с военни дейности.
На територията на Русия, в това число на пристанищата и летищата, ще се извършва контрол на товарите за и от Либия, за да се следи спазването на забраната за износ на оръжие, военна техника и боеприпаси.
Забраната не се отнася
за доставките на военно имущество, предназначено изключително за хуманитарни или защитни цели.
Според ИТАР-ТАСС това условие обхваща защитно снаряжение, бронежилетки и каски, които се използват в Либия от представители на ООН, на средствата за информация и на хуманитарни организации, при условие, че става дума изключително за лично ползване.
Либия отдавна е важен регионален партньор на Русия
във военнотехническото сътрудничество, а през април 2008 г. бе подписано мащабно споразумение в тази сфера. Според експерти, Либия се е задължила тогава да купи руски оръжия и бойна техника общо за 2,3 до 3 млрд. долара, отбелязва агенцията.
Предвидено бе Либия да купи по-специално 12 многоцелеви изтребителя Су-35, 48 танка Т-90, зенитно-ракетни комплекси различни модели, включително С-300, и дизелово-електрически подводници "Кило".
Русия планираше също да достави на Либия резервни части за купена по-рано военна техника и да осигури поддръжката, ремонта и модернизацията й. Обсъждани бяха доставки на стрелково оръжие руско производство, както и партида морски мини на стойност 500 млн. долара.
Срещу големите договори в редица области, включително
електроенергетиката, строителството и отбраната,
Русия опрости
държавния дълг на Либия
от съветско време в размер на 4,6 млрд. долара, напомня агенцията.
В рамките на споразуменията, подписани преди три години, до март т. г. Русия е сключила с Либия договори за около 2 млрд. долара. Почти бе приключила и подготовката на други договори за доставка на авиационна техника и средства за противовъздушна отбрана на стойност близо 1,8 млрд. долара.
С други думи присъединяването на Русия към санкциите, наложени на Либия от Съвета за сигурност на ООН, наистина ще означава за руските оръжейни производители пропуснати преки ползи за около 4 млрд. долара, завършва ИТАР-ТАСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!