Размирици в Судан, Йемен и Ливан белязаха четвъртия ден на ожесточени протести на мюсюлмани срещу филм, заснет в САЩ, който бе определен като обиден за пророка Мохамед.
Трима демонстранти бяха убити в сблъсъци с полицията пред посолството на САЩ в суданската столица Хартум, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на катарската сателитна телевизия "Ал Джазира". Всички те били прегазени от полицейски автомобили.
Органите на реда използваха сълзотворен газ, за да разпръснат около 10 хил. демонстранти, които се приближаваха към посолството на САЩ, след като нападнаха тези на Германия и Великобритания, предаде АФП.
Демонстрантите скандираха лозунги "Аллах е най-велик" и "Само не и пророка", за да осъдят филма. Голям брой представители на органите на реда блокираха улицата, която води до дипломатическата мисия.
По-рано през деня германското посолство беше щурмувано от гневни демостранти.
Тълпата нахлу в сградата, свали емблемата на дипломатическата мисия и издигна ислямистко знаме с надпис "Няма друг бог освен Аллах и Мохамед е неговият пророк". Демонстрантите счупиха прозорци на сградата и подпалиха автомобил пред главния й вход.
Суданските сили за сигурност обаче успяха да ги изтласкат от комплекса на посолството с помощта на предупредителни изстрели във въздуха и водни оръдия. Пожарни екипи си пробиха с мъка път до дипломатическата мисия, за да изгасят избухналия пожар.
Персоналът на мисията е в безопасност, увери германското министерство на външните работи в комюнике.
При подобно нападение в сряда в либийския град Бенгази бе убит американския посланик.
По-рано тълпата хвърляше камъни и по посолството на Великобритания, което се намира в съседство.
Германският министър на външните работи Гидо Вестервеле осъди антиислямския, по думите му, филм, но и последвалото насилие при протести срещу него, предадоха Ройтерс и АФП. В същото време Вестервеле подчерта, че филмът не може да послужи като оправдание за насилие.В Йемен полицията стреля във въздуха, за да разпръсне неколкостотин протестиращи,
които се опитаха да се приближат до американското посолство в Сана, предаде АФП. Това стана ден след като вчера четирима души загинаха в сблъсъци с полицията при нападение срещу дипломатическото представителство. Органите на реда използваха и водни оръдия, за да прогонят протестиращите. Те пък изгориха американско знаме и поискаха посланикът да бъде експулсиран.
В телефонен разговор вчера с президента Барак Обама йеменският президент Абд Рабо Мансур Хади обеща да направи всичко по силите си, за да бъдат защитени американците в Йемен.
Демонстранти подпалиха ресторант на Кей Еф Си в Ливан,
протестирайки срещу антиислямския филм и посещението на папата в страната, предаде Ройтерс, като се позова на очевидци. Палежът бил извършен в северния град Триполи, който стана по-рано арена на смъртоносни сблъсъци между привърженици и противници на режима в съседна Сирия на президента Башар ал Асад.
Един човек е загинал, а 12 са ранени.
"Не искаме папата" и "Стига повече обиди (срещу исляма)", скандирали демонстрантите, подпалили ресторанта от известната американска верига за бързо хранене.
Инцидентът стана в деня, в който папа Бенедикт XVI пристигна на тридневно посещение в Ливан.
Петима протестиращи бяха ранени в демонстрации пред посолството на САЩ в Тунис,
които прераснаха в насилие, предаде Ройтерс. Демонстрантите са били ранени от полицейски изстрели. До ескалация на напрежението се стигна, когато протестиращите срещу антиислямския филм се покатериха по оградата около американското посолство и започнаха да хвърлят камъни по прозорците.
Протестиращите подпалиха и няколко дървета в околностите на сградата, над която започна да се издига гъст черен дим, предадоха световните агенции. Пушекът е обхванал също и зоната на паркинга на посолството. Според очевидци там демонстрантите са успели да хвърлят коктейли Молотов, посочва АФП. Полицията се опитваше да овладее положението, като използва сълзотворен газ и първоначално стреляше предупредително.
В Либия въздушното пространство над Бенгази беше затворено временно,
защото ислямисти стреляли със зенитни оръдия по американски безпилотни разузнавателни самолети, предаде Ройтерс, като се позова на представител на либийските власти.
Затварянето на летището обаче породи спекулации, че Съединените щати изпращат в града специални части, за да атакуват екстремистите, извършили атаката над посолството в сряда.
В Египет "Мюсюлманските братя" оттеглиха призива за протести
в цялата страна срещу филма и заявиха, че ще организират само символичен протест в Кайро. "В светлината на събитията от последните два дни братството реши да участва само в символична демонстрация на площад Тахрир", каза Махмуд Хюсеин, генерален секретар на най-влиятелната политическа партия в Египет.
В центъра на иранската столица Техеран хиляди протестираха срещу филма с възгласи
"Смърт на Америка" и "Смърт на Израел".
След петъчните молитви множеството се събра в Техеранския университет, където аятолах Ахмад Джанади - висш духовник, отстояващ твърдата линия, заклейми филма "Невинността на мюсюлманите". "Изненадващо е, че ръководителите на държава, която се смята за свръхсила, правят подобни глупости. В лудостта си те направиха филм - твърди се, че бил финансиран от ционистите - за да оскърбят пророка Мохамед", каза аятолахът. Тълпата отвърна с възгласи "Смърт на Америка", посочва АФП.
Президентът Махмуд Ахмадинеджад заяви, че ционистите се опитват да подпалят религиозна война между хората, изповядващи различни религии. "Според мен действащите лица на американската политическа сцена са наясно, че ционисткият режим вече не им е изгоден. Ционистите си дават сметка за това и се опитват да надигат вълни, за да променят играта", каза иранският президент, цитиран от официалните медии.
Демонстрации срещу антиислямския филм имаше днес в големите градове в Пакистан по призива на ислямистки организации, съобщи Франс прес. Стотици хора протестираха в столицата Исламабад, Карачи и Лахор.
В Шринагар, главният град на индийски Кашмир, хиляди гневни кашмирски мюсюлмани протестираха срещу филма, изгориха американски знамена и нарекоха президента Барак Обама "терорист", предаде АП. Над 15 хил. души участваха в десетина протеста в Кашмир с възгласи "Долу Америка" и "Долу Израел", добавя АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!