След толкова много неуспешни опити да се окаже натиск върху сирийския режим да спре насилието, успехът на Кофи Анан в убеждаването на Башар Асад да подпише мирен план в шест точки изглежда като същински напредък.
Усилията на специалния пратеник на ООН и Арабската лига трябва да бъдат приветствани, естествено, но
ще е грешка да празнуваме толкова рано,
пише британският в. "Индипендънт".
Предложенията на Анан са разумни: надзиравано от ООН прекратяване на огъня, преговори, включващи всички политически сили, и двучасова "пауза" всекидневно, за да имат хуманитарните агенции възможност да стигнат до пострадалите райони. Освен това планът е подкрепен от Съвета за сигурност на ООН, в това число от Русия и Китай, което досегашните международни усилия не успяха да постигнат. Най-обнадеждаващи обаче са индикациите за подкрепата за плана от страна на опозиционните организации.
Дотук - добре, но
оттук започват недостатъците
и най-фрапиращият е, че плановете оставят самия Асад на власт въпреки 12-те месеца на ужасяващо насилие, отнело живота на над 9000 души, подчертава вестникът.
Има и логистични проблеми. Предложенията на Анан изискват войските и тежките оръжия да бъдат изтеглени от сирийските градове, но беззъбата мисия на Арабската лига в началото на годината (когато танковете се върнаха на улиците веднага щом наблюдателите на Лигата си тръгнаха) само подчертава колко трудно е да се постигне съгласие.
Ако правителството и опозицията в Сирия могат да бъдат накарани да приемат плана на Кофи Анан, има нещо, което може да се твърди с пълна сигурност. Двете страни ще направят това неискрено, едната с намерение да не изгуби и капка реален контрол, а другата - надявайки се да манипулира ситуацията след прекратяване на огъня така, че скоро да събори Башар Асад, семейството и приближените му от власт, посочва в. "Гардиън".
Лагерът на Асад смята, че
направи ли и най-малка отстъпка, за него това ще е краят,
докато опозицията, която има разногласия по много въпроси, е абсолютно единна по един – безапелационно възмездие. При това положение въпросът е дали едно толкова очевидно принудително решение си струва и отговорът е "да". Успехът на подобен план зависи от убеждаването и на двете страни, че той ще им даде възможност да заложат капан една на друга. Той зависи и от това външните сили да продължат да вярват, че този процес обслужва целите им.
Докато сирийската опозиция е на среща в опит да разсее някои от разногласията си и в Истанбул тезо дни се свиква голям конференция на "Приятелите на Сирия", дипломатическите усилия на Анан продължават. Само че нищо не е ясно, включително
какво смята да предприеме сирийското правителство в действителност.
Ако планът се провали, това няма да е изненада. Ако пък успее, той само ще удължи конфликта под нова форма, която обаче поне би могла да ограничи човешките жертви, заключава "Гардиън".
Опитвайки се да внуши, че е отговорен и разумен лидер, сирийският президент Башар Асад официално прие предложението на пратеника на ООН за спиране на огъня и направи широко отразено от телевизиите посещение в подложения на масиран обстрел град Хомс - център на започналия преди година бунт срещу него, отбелязва в ."Ню Йорк таймс". Действията му, обаче, контрастираха с
избухналите нови кръвопролития по сирийско-ливанската граница,
след като правителствените сили влязоха в сражения с намерили убежище в района бунтовници. Политическите му критици, на свой ред, изразиха дълбок скептицизъм, че Асад, който е нарушавал многократно предишните си обещания по време на сирийския конфликт, ще съблюдава прекратяването на огъня с опонентите си, които смята за терористи и бандити, допълва всекидневникът.
Сирия прие мирния план на Анан, но насилието продължава, пише в. "Вашингтон пост". Сирийските държавни медии съобщиха, че президентът е направил изявление, в което обещава да възстанови безопасността, сигурността и върховенството на закона. Според много сирийски анализатори, обаче, целта на Асад е да постави Анан и екипа му посредници в задънената улица на безплоден дипломатически процес, който ще му даде политически параван да продължи военния си поход срещу опозицията, изтъква вестникът.
Междувременно мнозинството представители на сирийската опозиция, които се събраха в Истанбул,
признаха Сирийския национален съвет (СНС) за официален представител на сирийския народ.
Участниците поеха ангажимент да реорганизират СНС и да съставят комисия, която да пренапише неговия правилник.
Декларацията не бе подписана от някои кюрдски фракции, които я отхвърлиха заради липсата на текст в нея за уреждане на кюрдския проблем в Сирия, каза пред АФП представител на тези фракции.
Декларацията бе приета, след като държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън отправи призив снощи към сирийската опозиция да се обедини преди конференцията "Приятели на Сирия" в неделя в Истанбул.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!