Руският президент Владимир Путин и китайският му колега Ху Дзинтао призовават света да подкрепи мирния план на пратеника на международната общност за Сирия Кофи Анан и се обявяват за намирането на политическо решение на кризата, съобщи китайската държавна телевизия, цитирана от Ройтерс.
Путин е на тридневна визита в Китай.
В хода на разговорите двете страни са координирали позициите си относно насилието в Сирия и иранската ядрена програма. Преди началото на срещата Путин посочи, че интересите на двете страни съвпадат. Той изрази увереност, че разговорите ще помогнат на стратегическото руско-китайско сътрудничество да преодолее нов праг и че двете страни ще продължат да работят заедно, за да задълбочат отношенията си.
След края на разговорите при закрити врати
Путин ги определи като позитивни,
предаде ИТАР-ТАСС. Китайският президент подчерта, че връзките следват положителна и здрава динамика на развитие.
Двете страни са обменили мнения относно Близкия изток и Северна Африка, както и относно иранската ядрена програма и Корейския полуостров, уточнява руската агенция. Русия и Китай са се договорили да си взаимодействат, за да засилят безопасността в Азиатско-тихоокеанския регион.
След разговорите на президентите Русия и Китай подписаха редица документи, в това число и декларация за задълбочаване на партньорството в областта на промишлеността и туризма, както и документ за сътрудничество между информационните агенции ИТАР-ТАСС и Синхуа.
В областта на атомната енергия двете страни подписаха пътна карта за сътрудничество, както и меморандум за разширяване на енергийното сътрудничество.
Утре и в четвъртък Путин ще участва в срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество, припомня АФП. По този повод той ще има среща с иранския си колега Махмуд Ахмадинеджад. Путин ще разговаря и с президента на Афганистан Хамид Карзай. След отказа му да уважи в средата на май срещата на върха на Г-8 в САЩ, сега участието на Путин в срещата на върха на ШОС придобива символично измерение.
Неотдавна Путин похвали безпрецедентното качество на отношенията между Китай и Русия.
Китай е основният търговски партньор на Русия.
Двете страни в последните месеци постоянно защитаваха сирийския режим, като блокираха инициативите срещу Дамаск в Съвета за сигурност на ООН, където те имат постоянни представители.
По-рано днес китайската дипломация подчерта, че двете страни са обединени в категоричното си противопоставяне на чужда интервенция и промяна със сила на режима в Сирия.
В икономически план сътрудничеството между двете сили се развива първо в областта на въглеводородите. Русия е първият производител в света на на петрол и газ, а Китай е първият енергиен потребител в света. От години двете страни водят преговори за подписването на договор, който предвижда доставките на руски природен газ за Китай в размерите на около 70 милиарда кубични метра на година в идните 30 години.
Но след като през 2009 г. между двете страни беше подписано рамково споразумение, никакъв напредък в тази област не беше постигнат заради различия относно цената на природния газ. Според руски медии двете страни искат да разработват заедно и самолети за дълги разстояния, които да бъдат конкурентни на "Еърбъс" и "Боинг".
През април двете държави обявиха, че до края на юни ще създадат инвестиционен фонд с капитал от 4 милиарда долара, предназначени за развитието на селското стопанство и транспорта. Днес бяха подписани документи, финализиращи учредяването на фонда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!