Държавната телевизия "Ал Арабия" оттегли информацията си, че президентът на Египет Хосни Мубарак е подал оставка като ръководител на управляващата в страната партия, информира Ройтерс.
По-рано телевизията разпространи информацията, че държавният глава се е оттеглил от високия партиен пост.
В същото време обаче в Кайро офицални представители опровергаваха съобщенията и заявиха, че дори той се е оттеглил от партията, това няма да го засегне като президент.
"Това са два различни поста", обясни официален представител.
В държавната служба също бяха заявили, че тези сведения не отговарят на действителността.
Новината бе разпространена с гриф "срочно" от агенция Ройтерс, която по-късно се позова на телевизия Ал Арабия".
Египетският президент Хосни Мубарак трябва да остане на власт засега, за да направлява промените, необходими за извършване на политическия преход, пък заяви днес специалният пратеник за Египет на президента на САЩ Барак Обама, цитиран от Ройтерс.
"Трябва да бъде постигнат национален консенсус в Египет около предварителните условия за следващата стъпка напред.
Президентът трябва да остане на поста си, за да направлява тези промени," заяви Франк Уизнър по видеоконферентна връзка от Ню Йорк пред мюнхенската конференция по проблемите на сигурността. Уизнър е бивш посланик на САЩ в Египет.
Египетският президент вчера заяви, че се опасява от хаос в Египет, ако подаде оставка и че иска да напусне поста, но не може, предаде Ройтерс.
"Омръзна ми. След 62 години в служба на обществото вече съм уморен. Искам да си тръгна," заяви Мубарак в интервю за американската телевизия Ей Би Си, взето от Кристиан Аманпур.
Ако подам оставка днес, ще настъпи хаос, добави обаче той.
"Аз не се вълнувам от това какво говорят хората за мен. Загрижен съм за своята страна. Няма да бягам и ще умра на тази земя", заявил египетският президент.
Днес висшето ръководство на управляващата Национална демократична партия в Египет подаде оставка,
включително синът на президента Хосни Мубарак - Гамал Мубарак, съобщи Ройтерс, като цитира държавната телевизия.
Новият генерален секретар на партията е Хосам Бадрауи, смятан за член на либералното крило.
За този ход администрацията на Обама приветства вестта, че президентският син Гамал Мубарак е напуснал ръководството на управляващата партия в Египет, защото това процедурно го лишава от възможността да стане неин кандидат за президент.
Говорителят на Белия дом Томи Вайътър заяви днес, че администрацията е доволна от "всяка стъпка, която придава легитимност" на процеса на политическа промяна в Египет.
Египетският министър на финансите Юсеф Бутрос-Гали,
който бе свален от поста си в египетското правителство на фона на протестите срещу управлението на президента Хосни Мубарак, се оттегли и от длъжността на председател на ръководния орган на Международния валутен фонд (МВФ) - Международният валутно-финансов комитет (МВФК) вчера, предаде Ройтерс.
Бутрос-Гали би могъл да продължи да изпълнява задълженията си в международната организация, въпреки че вече не е министър на финансите на Египет, но МВФ съобщи, че е подал оставка, която влиза в сила незабавно.
МВФК е орган, съставен от финансови министри и ръководители на централни банки от 24 страни и е основният съвещателен орган на страните членки на Фонда.
Бутрос-Гали бе първият министър на финансите от голяма развиваща се държава, поел председателството на комитета в период, когато страните с нововъзникваща пазарна икономика оказват натиск за по-голяма роля в МВФ.
Бившият египетски министър бе председател на МВФК от октомври 2008 г. - период, в който финансовата криза се разпространи в целия свят и МВФ предостави спасителни кредити на редица страни, включително на Унгария, Румъния, Украйна, Исландия, Гърция и Ирландия.
Бутрос-Гали бе заменен на поста финансов министър на Египет от Самир Радуан - бивш старши икономист в Международната организация на труда (МОТ).
МВФ съобщи, че незабавно ще започне процедура за избор на нов председател на МВФК, който ще бъде определен чрез гласуване от 187-те страни членки на организацията. МВФК заседава два пъти годишно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!