Петима демонстранти бяха убити, а десетина бяха ранени днес в северния иракски град Мосул, докато силите за сигурност разгонваха масов протест пред сградата на провинциалното правителство, съобщи полицията, цитирана от АФП.
Жертвите били покосени от заблудени куршуми, докато полицаите стреляли във въздуха, за да разпръснат протестиращите.
ДПА предаде, че четирима души са загинали в Хауиджа - друг северен иракски град, където днес се стигна до сблъсъци между протестиращи и полиция. Според АФП има и най-малко 20 ранени, между които седем полицаи.
На багдадския площад "Тахрир" (Освобождение) стотици протестиращи се събраха още от сутринта и скандират "Не на безработицата" и "Не на лъжеца [премиера] Ал Малики", съобщи АП.
Стотици представители на силите за сигурност обградиха площада и блокираха достъпа до него откъм намиращия се наблизо мост Джумхурия. В Багдад е в сила забрана за движение на автомобили.
Хиляди хора излязоха днес по улиците в цял Ирак -
от Киркук на север до Басра на юг, за да се включат в Деня на гнева и да протестират срещу корупцията, безработицата и липсата на елементарни услуги.
Протестът, вдъхновен от събитията в другите арабски страни, бе организиран чрез "Фейсбук" и други социални медии, но за разлика от протестиращите в съседните страни иракчаните обикновено се оплакват от корупция и недостиг на храна, вода и електричество*, а не настояват за сваляне на избраното правителство.
Вашингтонски институт публикува този месец проучване,
реализирано миналото лято, според което за иракчаните
липсата на електричество е по-сериозна от липсата на сигурност.
Премиерът Нури ал Малики потвърди вчера правото на
иракчаните да протестират, но ги предупреди, че от протеста им
може
да се възползват привърженици на "Ал Кайда"
и на стария режим на Саддам Хюсеин, припомня АП.
Шиитският върховен лидер аятолах Али ас Систани също предупреди, че подставени лица може да се възползват и да нападнат обществени сгради и държавни институции.
През изминалите дни вече имаше протести в Багдад, Басра, Фалуджа, Киркук и Сулеймания с искане за по-добри услуги. При някои от тях се стигна до сблъсъци със силите за сигурност. Няколко души са убити, а десетки ранени.
-----
*Иракската електрическа мрежа бе повредена от конфликта с Иран (1980-1988), войната в Персийския залив през 1991 г., ембаргото на ООН, инвазията, водена от САЩ през 2003 г., и накрая от саботажите на бунтовниците.
Според одит на американската компания "Парсънс Бринкърхоф", поръчан от министерството на електрификацията, Ирак ще трябва да отпусне 80 млрд. долара в следващите 20 години, за да задоволи нуждите на гражданите.
Сега производството на електричество и вносът от Сирия и Иран достигат 6500 мегавата, а търсенето е около 13 500 мегавата и не спира да расте. Частните генератори, които произвеждат около 5000 мегавата, намаляват дефицита, но не са достъпни за всички.
Според генерал Джефри Бюканън, говорител на американските сили в Ирак, производството на електричество се увеличава бързо, но търсенето расте главоломно, тъй като иракчаните, които бяха лишени от потребителски стоки през 13-те години ембарго, днес си наваксват, а магазините са пълни с хладилници, готварски печки и климатици.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!