Най-малко петима души са били убити и десетки са ранени в днешните сблъсъци в Йемен, предадоха АФП и Ройтерс.
Телевизия "Ал Джазира" съобщава за трима убити и много ранени при стрелба участници в антиправителствен протест в южния град Аден.
Според очевидци, цитирани от Ройтерс, тежки сблъсъци са избухнали между демонстранти и силите за сигурност в квартала Хор Максар в града. Полицаите стреляли във въздуха, твърдят те.
Двама демонстранти са убити и 27 ранени при нападение с граната срещу антиправителствен протест в град Таиз. Автомобил се приближил до множеството и неизвестен хвърлил през прозореца ръчната граната. Протестиращите обвиняват правителството, че стои зад атаката.
Най-малко 10 хил. души са се събрали на площад "Хурия" (Свобода), а същият брой поддръжници на режима се намират в центъра на града, на 200 км южно от Сана.
Силите за сигурност са използвали сълзотворен
газ и бойни патрони, за да разпръснат хилядите участници в протестно шествие в столицата на Бахрейн -
Манама, предаде АП.
Някои демонстранти се насочили към площад "Перла", където вчера полицията за борба с безредиците унищожи палатков лагер на протестиращите. При акцията бяха убити петима души.
В района на централния площад се чуват изстрели, сирени на линейки, предаде Ройтерс, позовавайки се на очевидци.
Според очевидци при днешното разпръсване на шествието имало пострадали.
Според медицински източници най-малко 20 души са ранени, някои сериозно.
Днес на погребенията на жертвите прозвучаха призиви за сваляне на монархията в Бахрейн, ключов съюзник на САЩ в района и база на Пети американски флот.
В йорданската столица Аман също е имало сблъсъци -
между анти- и проправителствени демонстранти, предаде АП.
Осем души са били ранени, когато около 200 привърженици на управляващите нападнали с тояги, тръби и камъни шествие на опозицията.
Пострадалите, главно със счупвания на крайниците и рани по главата, се оплакали, че полицията не се е намесила. Антиправителствените протести бяха с искания за повече граждански свободи и по-ниски цени на храните.
За седми пореден петък йорданците излизат на улиците, настоявайки да имат по-голяма роля при вземането на решения, вдъхновени от примера на въстанията в Тунис и Египет.
Днешният протест в Аман събрал около 2000 души, много от тях свързани с твърдите ислямски фундаменталисти, които са против умерената пазарна йорданска политика и добрите отношения със САЩ и Израел.
В Либия
продължава неяснотата за броя на загиналите при смазването на антиправителствените протести в сряда и четвъртък.
Жители на северния пристанищен град Бенгази казаха, че полицията е била заменена от армейски части, след като вчера при сблъсъци бяха убити антиправителствени демонстранти.
Либийската опозиция обвини днес властите, че въоръжават африкански мигранти в северната част на страната, за да стрелят по участници в антиправителствените протести, при които са били убити около 30 души, посочи ДПА.
Опозиционният уебсайт Libya-Alyoum.com заяви, че хеликоптери са кацнали за кратко, за да доставят оръжия на мигрантите в градовете Бейда и Шаххат. Според уебсайта трима въоръжени мигранти са убити при сблъсъците.
Либийски активисти казаха, че днес са започнали траурни церемонии и шествия в памет на загиналите при вчерашните размирици, отбеляза ДПА.
Правозащитната организация "Хюман райтс уоч" (HRW.org) заяви, че според нейни източници в Либия силите за сигурност са убили най-малко 24 души при потушаването на протестите.
Според непотвърдени съобщения в интернет при сблъсъците са загинали близо 50 души, отбеляза Ройтерс.
Медицински източници, цитирани от АФП, заявиха, че в Бенгази са убити 14 души.
Противници на правителството призоваха за нови демонстрации. "Ние призоваваме всички либийци да излязат след молитвите днес следобед", гласеше съобщение във Фейсбук.
Антиправителствени протестиращи са установили контрол над град Бейда, след като към тях се присъединили част от местните полицаи, съобщиха днес две организации на либийци, живеещи в чужбина, цитирани от Ройтерс.
"Бейда е в ръцете на народа", заявил за агенцията представител на "Либийската групировка за човешки права и солидарност". "Градът е извън контрола на режима на Кадафи", твърди и източник от "Либийския комитет за истина и справедливост". Двете организации се позовават на телефонни разговори с либийци от града с 250 хил. жители. Засега информацията им не е да бъде потвърдена от независим източник, отбелязва Ройтерс.
Междувременно
днес либийският лидер Муамар
Кадафи се
появи на проправителствен митинг в
Триполи,
съобщи държавната телевизия, цитирана от ДПА. Според Ройтерс Кадафи пристигнал в ранните часове на деня на Зеления площад, показал се от лимузината си и помахал на тълпата от неколкостотин привърженици. След това слязъл от колата, докато хората скандирали"Той е нашият водач".
Около 300 души,
сред които жени, участваха днес в
мирен протест в центъра на столицата на Оман, Маскат,
с искане за увеличение на заплатите и за политически реформи, предаде АФП.
Участниците във втората за месец подобна демонстрация преминаха по главната улица с министерствата, издигайки транспаранти с текст: "Спрете вдигането на цените", "Увеличете заплатите" и "Разрешете ислямските банки".
Искаме реформи, скандираха демонстрантите, около които бяха разположени полицаи - както мъже, така и жени. "Къде е демокрацията?", гласеше плакат, развяван от един от участниците в протеста, докато друг призоваваше за анулиране на личните задължения към банките.
"Ние сме ти верни, Кабус", заявяваше малък плакат по адрес на султан Кабус бен Саид.
На 17 януари около 200 оманци протестираха в Маскат срещу високите цени. Месец по-късно властите повишиха минималната месечна заплата за оманците, работещи в частния сектор от 364 на 520 долара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!