Тежки сражения са избухнали днес в йеменската столица Сана между силите за сигурност и армейска част, подкрепила народните протести срещу президента Али Абдула Салех, съобщи АП, позовавайки се на висши йеменски представители.
При сраженията били убити по един човек от всяка от страните, каза представител на военните на Салех, пожелал анонимност.
В стълкновенията участвали Централните сили за сигурност, командвани от племенник на Салех, и Първа бронетанкова дивизия, водена от генерал, преминал през март на страната на опозицията.
Сраженията избухнаха въпреки подписаното във вторник вечерта от йеменския държавен глава и от опозицията в йеменския парламент споразумение, предвиждащо оттеглянето на Салех след 33 години на власт в замяна на съдебен имунитет за него и роднините му.
Мнозина протестиращи
отхвърлят сделката и настояват президентът да бъде съден.
Според анализаторите противопоставянето от страна на младите противници на режима и приближените на президента е само едно от препятствията, с които може да се сблъска споразумението за мирно предаване на властта.
Но участието на Саудитска Арабия, влиятелен съсед на Йемен, и единството на международната общност по йеменския въпрос пораждат и шансове за успех на споразумението.
"Имаме богат и горчив опит със Салех, който в миналото често пъти отхвърляше договореностите. Той е способен да взриви обстановката", смята анализаторът Фарес ас Сакаф, директор на Центъра за изследвания на бъдещето, базиран в Сана. "Но сега Салех подписа плана за предаването на властта и
шансовете да не го приложи са минимални,
защото той е надзираван строго от Саудитска Арабия и от международната общност", допълва експертът.
Освен това йеменският президент си извоюва достойно напускане на властта, противно на неговите колеги от Тунис, Египет и Либия. Зин ал Абидин Бен Али беше принуден да избяга в изгнание, Хосни Мубарак е съден, а Муамар Кадафи беше убит при залавянето му.
Съгласно споразумението за предаването на властта Салех си остава почетен президент на Йемен за три месеца и получава имунитет от съдебно преследване за себе си и своите близки.
Според Ибрахим Шаркия от института Брукингс в Доха истинските шансове за успех на инициативата на страните от Персийския залив се дължат на това, че Саудитска Арабия е покровител на споразумението за предаване на властта, а международната общност има единна позиция спрямо Йемен. Но в тази бедна страна, в която племената са пуснали дълбоко корени, и в която Салех настройва различните слоеве на обществото един срещу друг, за да може да управлява, препятствията пред споразумението са много. За Шаркия
най-голямото предизвикателство е "реформата на въоръжените сили
и силите за сигурност", за която се говори в споразумението.
Най-големият син на президента - Ахмед, командва елитното звено на Републиканската гвардия. Няколко негови приближени са начело на други служби на силите за сигурност и са против споразумението, твърдят анализаторите. "Това си е истинско изпитание. Ако тези хора останат на постовете си, това означава, че режимът ще си остане същият въпреки оттеглянето на Салех", казва Шаркия.
Друго огромно предизвикателство е позицията на "децата на революцията", започнали бунта срещу режима преди 10 месеца. Днес те са против споразумението и искат Салех да бъде съден. Парламентарната опозиция, която подписа споразумението с президента, няма авторитет, за да представлява тези деца на революцията, смята Шаркия.
Според йеменския анализатор Али Сайф Хасан основните йеменски партии, които биха могли да провалят споразумението, поддържат добри отношения със Саудитска Арабия. Това са основно противниците на президента - влиятелният племенен лидер Садик ал Ахмар и влиятелният генерал, напуснал армията, Али Мохсен ал Ахмар.
Но йеменският анализатор се опасява, че
може да се сформира слабо правителство, което ще означава повторение на египетския сценарий.
Подобно правителство няма да е способно да се заеме с хроничните проблеми на страната - стремежа към отделянето на Юга, бунта на шиитските племена на север и постоянно разрастващото се влияние на "Ал Кайда".
Йеменският външен министър Абубакр ал Кирби днес съобщи, цитиран от ИТАР-ТАСС, че Салех остава в Саудитска Арабия на лечение. Според Кирби президентът ще остане във военна болница в Рияд за пълни медицински изследвания. Засега няма насрочена конкретна дата за изписването му. Има вероятност изследванията и лечението да продължат в Саудитска Арабия, в САЩ или в Йемен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!