Група от Международния комитет на Червения кръст и сирийския Червен полумесец влязоха в обсадения район на Хомс, Баба Амр днес, за да евакуират двама ранени западни журналисти и телата на други двама.
Червеният кръст и Червеният полумесец са на място в Баба Амр, опитвайки се да евакуират колкото се може по- бързо всеки, който се нуждае от спешна помощ.
Най- малко 39 души са били убити днес в Сирия, когато правителствените сили на президента Башар Асад са открили артилерийски огън срещу града на протестите Хомс.
При бомбардировка в района Баба Амр са загинали четирима души. Четирима други, включително жена и нейната дъщеря, са били убити в друг район на Хомс. В град Хама
силите за сигурност са убили 18 цивилни граждани, включително седем членове на едно семейство.
Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън заяви днес, че ако сирийският режим не изпълни веднага исканията за спиране на огъня, "ще изцапа ръцете си с още повече кръв".
Клинтън добави, че това важи и за страни като Русия и Китай, които подкрепят Асад.
В изказването си на международната конференция на Приятелите на Сирия Клинтън каза, че режимът на сирийския президент Башар Асад е "пренебрегнал всички предупреждения, пропилял е всички възможности и е нарушил всички договорки".
Клинтън съобщи, че САЩ ще отпуснат 10 млн. долара за хуманитарна помощ за сирийците.
Приятелите на Сирия настояват за незабавно спиране на огъня, за да може в сирийските градове да бъде доставена хуманитарна помощ. Това с особено важно за Хомс, който от три седмици е обстрелван от сирийската армия, отбелязва Асошиейтед прес.
Световната общност трябва да затегне санкциите срещу Сирия, каза Клинтън.
Тя подчерта, че всички страни трябва сериозно да проучат какво може да се направи, за да се помогне на сирийския народ.
Дойде време да се наложи забрана на пътувания в чужбина на висши представители на сирийския режим,
да се замразят активите им, да се бойкотира сирийския петрол, да се спрат новите инвестиции, каза Клинтън. Тя предложи да се помисли за затваряне на посолства и консулства.
Държавният секретар на САЩ призова страните, "продаващи оръжие, с което биват убивани мирни граждани, незабавно да спрат доставките".
Генералният секретар на Арабската лига Набил ал Араби прикани днес Съвета за сигурност на ООН спешно да приеме резолюция, призоваваща за спиране на огъня в Сирия.
Ал Араби заяви това на международната конференция за Сирия в туниската столица. Този форум трябва да предприеме практически стъпки и да превърне в свой приоритет спешното приемане от Съвета за сигурност на резолюция за спиране на огъня в Сирия, подчерта шефът на Арабската лига.
Катарският външен министър шейх Хамад бен Джасем ат Тани предложи да бъдат създаден арабски военен контингент, който да отвори "хуманитарни коридори" в Сирия и да гарантира сигурността на сирийския народ.
Катарският премиер Шейх Хамад бен Джасем наблегна в изказването си на необходимостта да се помогне на сирийците "да осъществят стремежите си към свобода и демократични промени".
Той изтъкна, че представителите на 65 държави са се събрали в Тунис, за да изпратят ясен сигнал на сирийския президент, че трябва да започне мирно предаване на властта.
По-рано днес туниският президент Монсеф Марзуки, домакин на срещата, предложи на Башар Асад и на неговото семейство да бъде даден имунитет от съдебно преследване, за да може те евентуално да получат убежище в Русия, ако тя им предложи.
Марзуки подчерта, че кризата в Сирия трябва да се решава само с политически средства, и изтъкна, че положението в Сирия се отличава от това в Либия.
Той изрази надежда, че Русия и Китай ще повлияят на сирийския президент и ще го убедят да са откаже от упоритостта си и да се съгласи на кардинални промени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!