Протестиращите в град Бенгази ликуват по улиците и обявиха, че са поели пълен контрол над града, съобщи Асошиейтед прес.
Командващият военните обекти, включително казармата и служебните сгради, "явно е преминал на страната на антиправителствените сили".
Така верните на диктатора Муамар Кадафи военни подразделения в Бенгази, командвани от неговия син Саади, са лишени от много важен стратегически пункт.
Тъкмо от тази база през последните две денонощия се водеше интензивният обстрел срещу жилищните квартали, там се намира и щабът на войските, включително елитните подразделения.
Според Би Би Си вече почти цялата източна част на страната не е под контрола на правителството.
Няколко града са в ръцете на антиправителствените демонстранти, след като военните са дезертирали, съобщи днес Международната федерация на лигите за човешки права, цитирана от Франс прес. Под контрола на опозицията са градове в източната част на страната и по крайбрежието й.
По данни на федерацията
от началото на размириците в Либия са били убити между 300 и 400 души.
Друга правозащитна организация - "Хюман райтс уоч", съобщи за най-малко 233 жертви.
Протестите обхванаха и столицата Триполи, където избухнаха сблъсъци с полицията на един от централните площади.
Руската агенция ИТАР-ТАСС цитира египетски медии, според които и международното летище на Триполи е било овладяно от противници на режима.
Телевизия "Ал Арабия" съобщи снощи, позовавайки се на представители на опозицията, че
Муамар Кадафи е избягал във Венецуела или Бразилия.
Британският външен министър Уилям Хейг също заяви, че е видял информации, според които либийският президент Муамар Кадафи е напуснал страната и бил на път за Венецуела.
Синът на диктатора и негов вероятен наследник Сейф ал Ислам обаче обяви по телевизията, че баща му и силите за сигурност "ще се бият до последния куршум".
Високопоставен източник на венецуелското правителство също отрече информациите, че Кадафи е на път за богатата на петрол южноамериканска страна, ръководена от съюзника му Уго Чавес.
Сблъсъците избухнали късно снощи на Зеления площад в Триполи и продължили до изгрев слънце. По покривите на зданията около площада били разположени снайперисти, които открили огън по тълпата, посочва АП.
Протестиращите били атакувани и от привърженици на режима, които нахлули с автомобили на площада и се врязали в хората.
Рано тази сутрин антиправителствени демонстранти завзели сградите на две от държавните телевизии. Над районите, в които се намират полицейски участък и база на силите за сигурност се издига дим, съобщил очевидец на АП.
Днес всички училища, държавни служби и повечето търговски обектив Триполи останаха затворени. Властите в Либия реагираха на протестите много по-жестоко от всички останали режими в Близкия изток и Северна Африка, посочват информацинните агенции.
Досега по неофициални данни
при потушаване на безредиците са загинали близо 300 души, от които 60 вчера в Бенгази.
Обстановката се усложнява допълнително заради слухове, че протестиращи младежи и привърженици на режима откраднали оръжие от бази на силите за сигурност.
Очевидци твърдят, че съществува реална опасност от избухване на въоръжени престрелки и провокации и съобщават за размирици и в редица други населени места в Либия.
Шестдесет и един души са загинали днес в Триполи при сблъсъци между противници на режима в Либия и силите за сигурност, контролирани от Кадафи, съобщи катарската сателитна телевизия "Ал Джазира", която се позова на медицински източници.
По-рано бе съобщено, че силовите структури на практика са изтеглени днес от либийската столица и жителите й организират доброволчески отряди, които да поддържат сигурността, но не е ясно колко е вярно това.
По същото време в Триполи гореше правителствена сграда и пожарникари се опитваха да потушат пожара.
Според Ройтерс това е сградата, в която заседава Генералният народен конгрес (парламентът), когато се събира в столицата.
Либийският министър на правосъдието Мустафа Мохамед Абдел Джалил подаде оставка
в знак на протест срещу прекомерната употреба на сила срещу антиправителствените демонстранти.
Джалил лично е потвърдил, че се оттегля, в телефонен разговор с журналист от частното издание "Курина", което е тясно свързано със сина на либийския държавен ръководител Муамар Кадафи - Сейф ал Ислам.
Вече няколко представители на либийските власти и дипломати в чужбина подадоха оставка в знак на протест срещу бруталното потушаване на протестите, при което бяха убити стотици хора,
Сейф ал Ислам предупреди, че
страната е на прага на гражданска война, която може да унищожи петролните й богатства.
Той призна, че либийската армия е допуснала грешки по време на протестните акции на опозицията, защото не е била подготвена да се бори срещу демонстранти.
Синът на Кадафи обяви за преувеличени твърденията за стотици загинали по време на протестите, като увери, че от началото на безредиците в Бенгази са убити 84 души, а в Байда - 14.
Медиите съобщават неверни данни, каза Сейф ал Ислам.
По същото време, когато синът на Кадафи говореше по телевизията, правозащитната организация "Хюман райтс уоч" (HRW.org) оповести най-новите данни за броя на жертвите през последните четири дни - най-малко 233 загинали, съобщи Ройтерс.
Според сина на Кадафи има "заговор срещу страната", която се основава на племенните връзки и рискува да бъде разделена на няколко малки държави и да бъде върната десетилетия назад в развитието си.Сейф ал Ислам каза още, че днес ще се проведе среща с народа, за да се обсъди "ясен" план за реформи.
Ако не се разберем днес за реформите, няма да оплакваме 84 загинали, а хиляди, предупреди обаче той.
В обръщението си синът на Кадафи обеща въвеждане на демократични реформи, увеличаване на заплатите и промяна на редица закони, включително за медиите.
По думите му зад събитията в град Байда стоят ислямистки групировки, които "вече са обявили за създаването там на ислямско емирство".Синът на Кадафи обяви, че насилието в страната било предизвикано от "наети от бизнесмени арабски и африкански наемници".
Сейф ал Ислам увери, че баща му се намира в Либия,
армията го подкрепя като "лидер на битката в Триполи" и ще възстанови реда в страната "на всяка цена".
Ще се бием до последната минута, до последния куршум, подчерта той.
Сейф ал Ислам призна, че в ръцете на опозицията са попаднали много армейски оръжия, включително танкове и оръдия, а няколко военни бази са превзети от демонстрантите.39-годишният Ал Ислам окачестви като "дезинформация" съобщенията в медиите, че режимът всеки момент ще рухне.
Либия не е Египет или Тунис, тук положението е различно, подчерта той.
Но бивш либийски високопоставен правителствен служител, цитиран от Ройтерс, заяви днес, че либийските лидери трябва да започнат диалог с опонентите си и да обсъдят изработване на конституция.
В изявление, което показва
несъгласията в либийския управляващ елит,
Мохамед Баю, който допреди месец беше главен говорител на либийското правителство, изтъкна, че либийските ръководители грешат, като заплашват опонентите си с насилие.
Баю призова Сейф ал Ислам Кадафи да започне преговори с опозицията. "Надявам се, че той ще промени начина си на говорене, за да признае съществуването на широка вътрешна опозиция, да установи диалог с нея за цялостни промени в либийската система", заяви Баю.
Постоянният представител на Либия в Арабската лига Абдел Монеим ал Хони обяви пред журналисти, чеподава оставка от поста си, за да се присъедини към "революцията",
и в знак на протест срещу насилието срещу демонстрантите в страната му.
В момента Либия е ротационен председател на Арабската лига.Подадох оставка, за да протестирам срещу репресиите и насилието срещу демонстрантите и се вливам в редиците на революцията, заяви Хони, който заема поста от десет години.
Арабската лига обаче заяви, че не е била информирана за оставката на либийският постоянен представител.
Либийският посланик в Индия също е подал оставка в знак на протест срещу бруталните действия на неговото правителство срещу демонстрантите, искащи свалянето на либийския лидер Муамар Кадафи.
Според информация на Би Би Си Али Ал Есауи е обвинил правителството, че разполага чуждестранни наемници срещу протестиращите.
Високопоставен либийски дипломат в Китай също подаде оставка и призова армията да се намеси в кървавото въстание срещу Кадафи.
Хюсеин Садик ал Мусрати, втори секретар на либийското посолство в Пекин, говори пред телевизия "Ал Джазира", като е призовал "целият дипломатически състав да подаде оставка".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!