Дали след три месеца репресии Сирия поема по пътя към гражданска война, която ще застраши режима, стегнал в желязна хватка разнородните общности в държавата? Този въпрос приковава вниманието на анализаторите, след като в понеделник бе обявено, че са убити 120 полицаи.
Според сирийските власти полицаите били убити в Джиср аш Шугур (в Северна Сирия) от "въоръжени групи".
Но правозащитници и очевидци отхвърлят тази версия и някои от тях твърдят, че жертвите са дадени при метеж в щаба на силите за сигурност.
Ако е имало опит за метеж или дезертьорства в подкрепа на протестиращите, режимът на президента Башар ал Асад
ще се сблъска с бунт от различно измерение,
казва за АФП Мохамад Бази от Центъра за външна политика в Ню Йорк.
"Това може да тласне режима към употреба на още по-брутална сила, за да смаже бунта, с което Сирия може да поеме по пътя към гражданска война, към голям конфликт между сунити и алауити", добавя той. Алауитите са малцинство, което държи властта в Сирия.
Бази отбелязва, че командването на армията е "монополизирано" от алауити, верни на клана Асад и че християнското, друзкото и шиитското малцинство – съставляващи около 15 на сто от населението - са склонни да смятат Асад за фактор на стабилност.
Експертът добавя, че сунитите със светски възгледи, сред които е градската търговска класа в Дамаск и Алепо, все още не са се включили в протестното движение. "Те обаче
могат да си променят мнението, ако в армията настъпи разкол,
защото в такъв случай Асад не ще може да твърди, че е единственият гарант за стабилност", посочва Бази.
Всички се опасяват от гражданска война, която ще обхване цялата страна, казва европейски дипломат във Вашингтон, според когото такъв развой е възможен. Той разполага с информация, че сирийската опозиция сега е по-добре организирана, отколкото в началото на протестите, но все още не може да се говори за "структурирана опозиция".
Според дисидента Амр ал Азм режимът се страхува, че
опозицията може да създаде твърдини в райони по границите
и това обяснява защо репресиите бяха толкова брутални първо в Дераа, до границата с Йордания, в Банияс, близо до Ливан, и през последните дни в Джиср аш Шугур, до турската граница.
Сирийските ръководители изпитват ужас от мисълта, че ще се появи нов Бенгази, казва пред "Ню Йорк таймс" Амр ал Азм, който е преподавател по история в университета "Шоний Стейт", имайки предвид бунтовническата "столица" в Източна Либия.
Твърде рано е да се говори за гражданска война, възразява блогърът и правозащитник Насър Уедади и напомня, че
"заявената цел на протестиращите е борба с мирни средства и ненасилие".
Според него режимът на Асад е нащрек и в отбранителна позиция. Той съчинява всякакви истории за заговори и атентати, за да оправдае репресиите и да се представи като гарант за стабилността, особено пред международната общност, добавя блогърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!