НАТО не възнамерява да предприема военна операция в Либия без мандат от Съвета за сигурност на ООН.
Това съобщи на пресконференция в централата на алианса в Брюксел генералният секретар на организацията Андерс Фог Расмусен.
Той уточни, че на военните експерти от НАТО е възложена задачата да разработят планове за реакция при всякаква ситуация. Расмусен добави, че въпросът със ситуацията в Либия и в района на Близкия изток ще бъде в центъра на предстоящата среща на министрите на отбраната на страните от пакта, насрочена за края на тази седмица.
Осигуряването на зона, забранена за полети, е военна операция, заяви той в отговор на въпрос за възможността да бъде наложено такова ограничение.
Расмусен добави още, че на този етап не е търсено съдействието на НАТО в прилагането на последната резолюция за Либия на Съвета за сигурност на ООН, в това число и спазването на оръжейното ембарго, наложено на Триполи.
Всички следят отблизо ситуацията, ако Муамар Кадафи и военните му продължават да атакуват системно либийците, не мога да си представя международната общност да не реагира, коментира Расмусен. Готови сме да се намесим, но само ако имаме мандат, добави той.
НАТО обаче
ще увеличи полетите над Либия на самолети,
снабдени със системата АУАКС, предаде АП.
Американският посланик в НАТО Иво Даалдер каза, че съюзниците са се съгласили да увеличат продължителността на наблюдателните полети от 10 на 24 часа на ден. Преминаването в денонощен режим е част от плановете за евентуална военна намеса в Либия.
Съединените щати и техните съюзници от НАТО не изключват военен отговор на насилието в Либия, обяви днес президентът Барак Обама.
Либийският държавен ръководител Муамар Кадафи и неговите поддръжници ще бъдат държани отговорни за насилието, предупреди той.
Всяка военна намеса в Либия трябва да има международна подкрепа, заяви и министърът на отбраната на САЩ Робърт Гейтс.
Междувременно
Арабската лига обяви, че подкрепя проекта
за установяване на зона, забранена за
полети,
над Либия, предаде АФП, като цитира френското министерство на външните работи.
Неговият говорител Бернар Валеро се позова на телефонен разговор вчера между френския външен министър Ален Жупе с генералния секретар на Арабската лига Амр Муса.
Франция "преценява всички варианти, за да бъде в състояние да реагира на развитието на ситуацията на място (в Либия)", подчерта Валеро.
Франция и Великобритания се опитват да убедят Съвета за сигурност на ООН да обяви въздушното пространство на Либия за зона, забранена за полети, напомня АФП.
На идеята за евентуална международна военна операция в страната се противопоставият България, Австрия и Чехия.
Президентът Георги Първанов заяви, че не трябва да има военна намеса от страна на Европейския съюз в Либия, тъй като това може да задълбочи проблема, вместо да го реши. Първанов коментира темата след срещата с австрийския си колега Хайнц Фишер. От своя страна Фишер заяви, че военната намеса в Либия трябва да е последната възможност, след изчерпване на всички останали мерки.
Според президентът на Чехия Вацлав Клаус въоръжената намеса не е ефикасно решение.
Европейският съюз пък подготвя нови финансови санкции срещу
Либия,
след като замрази авоарите и наложи забрана за пътуване на Муамар Кадафи и на още 25 представители на неговия режим, предаде АФП, като се позова на дипломати в Брюксел.
Планираните наказателни мерки са насочени срещу пет либийски юридически лица, включително националната агенция за инвестиции.
Санкциите ще бъдат одобрени официално утре сутринта, ако дотогава никоя от 27-те страни членки на ЕС не направи възражение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!