Военните наблюдатели на ООН напуснаха Дамаск след четиримесечна мисия, по време на която обаче основно бяха безпомощни свидетели на ескалацията на конфликта в Сирия, предаде Ройтерс.
В мисията, която така и не можа да изпълни основната си задача - да следи за спазването на примирие между режима и опозицията -
първоначално участваха 300 души.
Днес бяха останали толкова хора, колкото могат да се поберат в седем леки автомобила, посочва агенцията.
Невъоръжените наблюдатели прекратиха на практика дейността си още през юни, след като някои от тях попаднаха под огъня на престрелките между части на правителствената армия и въоръжени групи бунтовници.
Днес почти всички вече са напуснали сирийската столица.
Последните ще отпътуват в петък.
На тяхно място остава малък офис за връзка, за да не бъде пропуснат и най-малкият шанс за политическо уреждане на конфликта, превърнал се в гражданска война.
"Мисията ни се провали, защото и двете страни не спазиха поетите от тях задължения", заяви униформен наблюдател от мисията на ООН.
Мандатът на мисията наблюдатели на световната организация в Сирия изтече снощи.
Съветът за сигурност на ООН реши миналата седмица, че в момента няма условия, които биха позволили мандатът на мисията да бъде продължен.
Същевременно
сирийските правителствени войски активизираха нападенията си
срещу ключови размирни области, предаде ДПА.
Най-малко 12 души бяха убити в южната провинция Дераа, главно в областта Ал Харак, при бомбардировки, сочат опозиционни активисти. Според тях правителството смята, че някои известни дезертьори, в това число вероятно вицепрезидентът Фарук аш Шараа, се укриват там.
Офисът на Шараа официално отрече вицепрезидентът да е дезертирал, а сирийската държавна информационна агенция опроверга информацията, че външният министър Уалид ал Муалем е бил посочен за негов заместник. Шараа, който е от Дераа, не придружаваше президента Башар Асад на молитвите в неделя по повод Айд ал фитр - празника, който бележи края на свещения месец рамазан.
Най-малко 10 души бяха убити при обстрел срещу пробунтовническия район Мазамият аш Шам в покрайнините на Дамаск, съобщи опозиционният Сирийски център за наблюдение на правата на човека. Местната болница е частично разрушена при нападението. Съобщава се за тежки сражения в други райони на столицата.
Сирийското външно министерство пък заяви, че
да се окачествява ситуацията в Сирия като гражданска война "противоречи на реалността".
"Това, което става тук, са терористични престъпления срещу сирийския народ, които се извършват от банда въоръжени салафисти, подкрепяни от известни страни", се казва в комюникето на външното министерство в Дамаск. Реакцията на дипломатическото ведомство беше по повод изказване на новия международен посредник Лахдар Брахими.
Брахими заяви вчера пред френската телевизия Франс-24, че не може да се говори за "предотвратяване" на гражданската война в Сирия, а за нейното "прекратяване".
Високопоставен руски дипломат обвини днес западните държави, че увеличават доставките на оръжие за бунтовническите сили в Сирия - действия, които според него ще подкопаят възможни бъдещи санкции срещу страната. "Все повече факти - в медиите и другаде - говорят за големи доставки на оръжия западно производство за сирийската опозиция чрез трети страни", писа в Туитър Генадий Гатилов, зам.-външен министър на Русия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!