Военните анализатори във Вашингтон и по света следят сведенията от Сирийския център за наблюдение на човешките права (SyriaHR.com) за убитите сирийски бунтовници и войници, за да преценяват хода на войната.
ООН и правозащитни организации използват данните на
Центъра в описите на цивилните жертви като доказателства за
евентуални съдебни процеси за военни престъпления.
И световните
новинарски организации неизменно се позовават на същите данни.
Оказва се, че
зад внушителното име Сирийски център за наблюдение на човешките права стои един-единствен човек -
Рами Абдул Рахман, съобщава в."Ню Йорк таймс" (Вж. материала).
42-годишният Рахман е избягал от Сирия преди 13 години, а днес развива своята дейност в къща от червени тухли в сивия английски град Ковънтри. Като използва възможно най-евтината интернет технология, той ежеминутно обработва и разпространява информация за водените сражения и броя на жертвите.
Започва със спорадични имейли за протестите в първите дни на въстанието, за да стигне до порой от статистически данни и подробности. Всички страни в конфликта го обвиняват в пристрастност и дори той самият признава, че истината понякога е уклончива.
Четирима души в Сирия помагат на Рахман за събирането на
информацията
от повече от 230 активисти на терен - нелегална мрежа, която води началото си от младежките му години, когато той организирал политически протести. Пети човек превежда арабските съобщения на английски за страницата на Центъра във "Фейсбук".
Рахман казва, че основната му цел е да разобличи виновниците за разрушаването на Сирия, а съсредоточаването върху човешките права, по думите му, е пътят на страната към по-добро демократично бъдеще.
Той не е учил нито журналистика, нито право. Официално има само гимназиално образование, учил е маркетинг в колеж, но не се е дипломирал.
Израснал е в Банияс на сирийското крайбрежие, но отказва да говори за семейството си, което все още е там, за да не привлича вниманието на властите. Докато живее в Сирия, държи магазинче за дрехи, докато тайно пише политически статии против несправедливите привилегии за управляващата класа и тежкия живот на обикновените сирийци.
Роден с името Осама Сюлейман, през
този период той приема псевдонима Абдул Рахман, който използва и
до днес.
След ареста на двама негови сподвижници през 2000 г.
бяга от страната и плаща на каналджия да го изведе нелегално в
Англия, където
властите му дават убежище.
Установява се в Ковънтри. Казва, че харесва спокойствието в града и само съжалява, че трябва да пътува 30 минути с кола до Бирмингам за приличен арабски ресторант.
С приходите от два магазина за дрехи, малки субсидии от
Евросъюза и една европейска страна, която отказва да назове,
покрива разходите на Центъра за наблюдение на човешките права.
"Истината ще отвори очите на хората - убеден е Рахман. - Като чуват за броя на убитите всеки ден, това ще ги накара да си зададат въпроса накъде ни водят управляващите."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!