Египетският президент Хосни Мубарак обяви, че остава на власт, опровергавайки предположенията, че ще се оттегли.
Мубарак обаче заяви, че ще предаде правомощията си на вицепрезидента Омар Сулейман.
Обръщението му към нацията остави стотиците хиляди демонстранти на площадите в Кайро и Александрия смаяни и много гневни.
В часовете преди речта му се появиха множество съобщения, че президентът вероятно ще се оттегли от властта.
На площад "Тахрир" в Кайро се събраха стотици хиляди хора, които пееха и танцуваха от радост в очакване това да се случи.
Египетският президент обаче заяви, че няма да се оттегли от поста си до изборите през септември.
Демонстрантите на площад "Тахрир" избухнаха в гняв след обръщението
Някои от демонстрантите размахваха обувките си - тежка обида в мюсюлманския свят, докато други викаха "Махай се! " и "Долу, долу Хосни Мубарак!".
Няма да се поддам на външен натиск, повтори няколко пъти по време на речта си Хосни Мубарак.
Живея за Египет и ще умра в Египет, каза той в обръщението си към египтяните, които нарече свои деца.
Той каза още, че ще отмени извънредното положение, когато състоянието на сигурността позволи това.
Ще продължа да защитавам конституцията и народа и ще предам властта на демократично избрания си наследник на поста през септември, подчерта Мубарак.
Той отбеляза, че в отговор на едно от настояванията на протестиращите е поискал шест поправки на конституцията.
Мубарак се закани да накаже онези, които стоят зад насилието през последните две седмици и изказа съболезнования на семействата на загиналите.
Загиналите по време на протестите не са умрели напразно, каза президентът и добави, че изпитва болка за онези, които са загубили членове на семействата си.
Обявявайки, че се обръща към събралите се на площад "Тахрир" и към целия народ, той заяви, че вярва в честността на исканията на демонстрантите и техните намерения.
Обръщението на президента, което беше първоначално насрочено за 22 ч., беше излъчено с близо час закъснение. В последвалото обръщение на вицепрезидента по националната телевизия
Омар Сулейман призова хората да се приберат по домовете си,
да се върнат на работа и да не гледат сателитните телевизии в Египет. Сулейман заяви, че ще направи всичко възможно за мирно предаване на властта.
Вицепрезидентът увери, че обещава да бъдат изпълнени исканията на хората чрез диалог и призова демонстрантите да се завърнат по домовете си.
Египтяните няма да бъдат въвлечени в хаос или използвани като инструменти за саботаж, заяви Сулейман. По думите му армията е защитила "революцията на младите".
Мубарак ме упълномощи да възстановя стабилността и щастието в Египет, така че живот да се върне в нормалното си русло, отбеляза в изявлението си Сулейман, цитиран от ДПА.
На 29 януари, след няколко дни на бурни народни протести, Сулейман - дългогодишен довереник на Мубарак - пое новосъздадения пост на вицепрезидент. В дните след това той се срещна с представители на различни опозиционни формации.
Преди новото назначение Сулейман оглавяваше в течение на повече от десетилетие влиятелното и страховито египетско разузнаване и бе
един от най-авторитетните шефове на тайни служби в Близкия изток
Смята се, че заслугата за разбиването на ислямистките терористични клетки в Египет е негова.
Сулейман има репутация и на умел посредник в район, най-вече при уреждането на конфликтите между основните палестински фракции Фатах и Хамас.
Точната му възраст не е известна, но се предполага, че е роден през 1935 или 1936 г. Както и Мубарак вицепрезидентът има военна подготовка. Той участва в две големи войни срещу Израел - през 1967 и 1973 г. и се сближава с Мубарак, бивш шеф на военновъздушните сили.
Сулейман печели безусловното доверие на Мубарак през 1995 г., когато президентският автомобил е атакуван от въоръжени нападатели в етиопската столица.
Президентът остава невредим благодарение на факта, че ден по-рано Сулейман се е погрижил оригиналната кола, докарана за пътуването да бъде подменена с бронирана.
Сулейман е смятан за фигура,
неопетнена от ширещата се във висшите етажи на режима корупция
Срещу него няма и обвинения за нехуманни практики, упражнявани от разузнаването.
Сега президентът му възложи крайно деликатна задача - да спаси, онова което може да бъде спасено. При най-лошия сценарий това означава да организира достойно оттегляне на Мубарак, допълва ДПА.
По-късно египетският посланик в САЩ Самех Шукри обясни пред Си Ен Ен, че изявлението на Мубарак означава, че именно вицепрезидентът Омар Сулейман вече е държавният глава на Египет и Мубарак няма никаква власт.
"Президентът е де юре президент, а вицепрезидентът е де факто президент",
според посланика. Той изтъкна, че по силата на член 82 от конституцията на страната, Сюлейман де факто е президент на страната.
Шукри потвърди, че от този момент Хосни Мубарак не притежава вече никаква власт, включително върху армията на страната. "Той прехвърли цялата власт върху вицепрезидента", повтори дипломатът.
Говорител на парламента в Кайро пък обясни пред местната телевизия "Найл ТВ", че ходът на Мубарак предава във властта на Сулейман контролът върху полицията, министерството на вътрешните работи, икономическата политика и преговорите с опозицията. По думите на говорителя
конституцията на Египет забранява на президента да делегира ключовите си правомощия на вицепрезидента.
По силата на конституцията Мубарак все още може да разпусне парламента и да поиска промяна в основния закон, обясни говорителят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!