Бившият президент на Египет Хосни Мубарак е казал на прокурорите, че не е издавал заповед силите за сигурност да стрелят срещу демонстранти по време на 18-дневното народно въстание, което го свали от власт, предаде АП.
На разпитите той е твърдял също, че никой не се е вслушвал в разпорежданията му да бъде прекратено насилието.
Сведенията за показанията на експрезидента идват от протокол от негов разпит, публикуван днес в независимия вестник "Ал Дустур".
Официални източници от правораздавателната система, пожелали анонимност, са потвърдили автентичността на протокола.
Хосни Мубарак може да бъде изправен пред съда по
обвинение, че е заповядал стрелба с бойни патрони по демонстрантите.
Близо 900 души загинаха при антиправителствените протести в Египет по-рано тази година.
Междувременно вчера беше съобщено, че първите парламентарните избори в Египет след падането на режима на Мубарак, насрочени за септември, ще бъдат отложени с един или два месеца.
Решението за отлагане било взето под натиска на редица политически партии, участвали в бунта срещу управлението на Мубарак, които аргументират искането си с недостатъчното време за подготовка, посочва АФП.
Този аргумент от седмици е активно дискутиран в египетските медии.
Парламентът бе разпуснат малко след като военните свалиха предишния режим и поеха управлението.
"Взето бе решение изборите за Народно събрание (долната камара) и за Шура (горната камара)
да бъдат отложени за октомври или ноември",
заявил пред агенция МЕНА член на управляващия в Египет Висш съвет на въоръжените сили.
"Изборният процес - регистрирането на кандидатите, официалната предизборна кампания, изготвянето на избирателните списъци - всичко това ще отнеме между 30 и 60 дни", заявил цитираният от МЕНА източник.
През март военните обявиха, че парламентарните избори ще са през септември.
Новият парламент трябва да приеме нова конституция, с която да се разчисти пътят към президентски избори. По първоначалните планове на управляващите военни изборите за президент трябваше да се състоят до края на годината, посочва АФП.
Много често политически партии отправят призив за приемане на нова конституция преди парламентарните избори. Според сега действащата конституция военните имат много малка свобода за маневриране, тъй като процесът на подготовка на парламентарните избори трябва да започне най-късно през ноември, посочва АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!