Хосни Мубарак използвал последните 18 дни, през които протакаше оставката си, за да премести средствата си на сигурно място, съобщава в. "Дейли телеграф", като се позовава на висш представител на западно разузнаване, пожелал да остане анонимен.
"Ако Мубарак е имал някакви пари в Цюрих, то те вече не са там. Неговите финансови съветници са прехвърлили пари из целия свят", е казал източникът.
В петък вечерта Швейцария обяви, че замразява авоарите на Мубарак и неговото семейство в швейцарски банки. Натискът върху Великобритания да последва този пример е голям.
Мубарак очевидно си е
извлякъл поука от случилото се с колегата му,
президента на Тунис, принуден да
заживее със семейството си в изгнание
в Саудитска Арабия, докато неговите банкови сметки в Швейцария са замразени, отбелязва британският вестник.
Друг неназован източник, този път от американската администрация, заяви, че в последните седмици е имало задкулисни френетични финансови действия и семейство Мубарак вероятно е прехвърлило на сигурно място златните си кюлчета и други ценни инвестиции.
За точната сума, която
притежава президентът се носят легенди.
Предположенията варират от скромните 5 млрд. долара до главозамайващите 40-60 млрд. долара.
Според разузнавателни източници богатството на бившия президент може най-лесно да бъде проследено чрез бизнес операциите, извършени от сина му Гамал. Едно време той живееше в шестетажна кооперация в лондонския квартал на богатите Белгравия и работеше в банковия сектор. После откри инвестиционна и консултантска фирма в британската столица.
Преди 10 години той подаде
оставка като директор на тази фирма. Твърди се, че след това заедно с брат си
Алаа е поставен от баща си на поста
"човекът, към когото всеки, който иска да прави бизнес в Египет, трябва да се обърне".
Говори се, че двамата братя взимали обичайно между 20 и 50% от различни сделки, а в замяна предприемачите получавали истински мопонол.
Гамал е смятан за центъра на финансовите дела на семейството и за него било присъщо да поиска от успешни бизнесмени да го направят съдружници в техния бизнес.
Миналата седмица бившият зам.-министър
на външните работи на Египет Ибрахим Юсри, заедно с още 20 адвокати, адресираха
петиция до главния прокурор на Египет Абдел Мегид Махмуд, в която настояват
президентът и семейството му да бъдат съдени за кражба на държавно богатство.
Броени часове след падането на Мубарак на площад "Тахрир" предложенията какво да се прави с него варираха от обесване в стил Саддам до изземване само на парите му, но не и неговото съдене, защото той не е въвлякъл Египет във войни.
Съдбата на Мубарак ще бъде първото голямо предизвикателство пред едно действително демократично правителство в Египет, отбелязва британският вестник.
Премиерът Ахмед Шафик опроверга слуховете, че Мубарак е избягал в чужбина. Той се намира в страната, в курорта Шарм ел-Шейх на Червено море, заяви Шафик.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!