Съобщенията за израелски въздушен обстрел на обекти, разположени близо до сирийската столица Дамаск, бяха възприети от Москва с "голяма тревога".
Това заяви говорителят на руското министерство на външните работи Александър Лукашевич, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Москва проверява информацията за нападенията. Ако тя се
потвърди, "значи имаме работа с непровокирани удари по цели на територия
на суверенна държава, което е
грубо нарушение на Устава на ООН
и е неприемливо, с каквито и мотивите да се оправдават" тези действия, каза Лукашевич.
Той добави, че Москва спешно взема мерки за изясняване на ситуацията.
Вчера източници на Ройтерс съобщиха, че израелски самолети са бомбардирали конвой близо до границата на Сирия с Ливан, вероятно за да предотвратят внасяне на оръжие, предназначено за групировката "Хизбула". Някои коментатори видяха в това предупреждение към Сирия да не въоръжава Ливан, който е враг на Израел, отбелязва Ройтерс.
Сирийската държавна телевизия пък обвини Израел, че е обстрелвал сирийски научен център в Джамрая, между Дамаск и близката граница.
От своя страна сирийски бунтовници оспориха това твърдение, заявявайки, че те са атакували центъра.
"Хизбула" също заяви, че израелското нападение е било насочено срещу сирийския научен център. Групировката заяви, че това е опит да се намали арабският военен капацитет. В разпространено днес изявление "Хизбула" обеща, че ще подкрепя съюзника си, сирийския президент Башар Асад, предаде Ройтерс.
Израелските власти все още запазват пълно мълчание,
предаде АФП.
На въпрос на израелското обществено радио израелският министър на финансите Ювал Щайниц - член на израелския Кабинет за сигурност, се ограничи да каже, че се информира от медиите. "С други думи: без коментар", добави той.
Като цяло Израел нито отрича, нито потвърждава този вид политически дейности от съображения за сигурност, подчерта пред военното радио Цахи Ханегби - депутат от дясната партия "Ликуд", приближен на премиера Бенямин Нетаняху и бивш председател на парламентарната комисия по външни работи и отбрана.
През 2007 г. израелските власти отказаха да потвърдят нападение, приписвано на еврейската държава, срещу ядрен реактор, изграден от Северна Корея в северната част на Сирия, припомня АФП.
Израел винаги е казвал, че ако високотехнологично оръжие от Иран, Северна Корея или Русия попадне в ръцете на "Хизбула" ще бъде надхвърлен един критичен праг, добави Ханегби. Според депутата Израел не може да допусне високи военни технологии да попаднат в ръцете на терористични организации. Ханегби напомни, че в последните дни Израел е разположил две батареи от противоракетния си щит "Железен купол" край ливанската граница.
Израелски медии съобщават, че в северната част на страната се наблюдава повишено търсене на газови маски, заради опасения от евентуални нападения от Сирия или "Хизбула".
Междувременно
сирийските войски в района на Голанските възвишения са
били приведени в пълна бойна готовност,
предаде ИТАР-ТАСС, позовавайки се на британски военни специалисти, които следят ситуацията в Близкия изток.
Британците разполагат и с информация за това, че в състояние на повишена готовност са въоръжените сили на Ливан и Йордания, както и армейските подразделения на Турция, които се намират на границата със Сирия.
Въздушният удар е основна тема в западния печат.
"Израелски бойни самолети нанесоха въздушен удар в Сирия за пръв път от 2007 г. насам, Това означава, че има риск гражданската война в Сирия да прерасне в по-широк конфликт", пише в. "Вашингтон пост".
Смята се, че "Хизбула" има и големи количества конвенционални оръжия из складове в Сирия. Лидерът на движението Хасан Насралла "иска да премести всичко от сирийска територия в Ливан", каза Амнон Софрин, бивш шеф на израелската разузнавателна служба Мосад, цитиран от "Гардиън".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!