Правилата на Шенгенското пространство позволяват страните да възстановят едностранно и временно премахнатия чрез общото споразумение вътрешен граничен контрол. Това съобщи днес на брифинг в Европейската комисия Микеле Черконе, говорител на еврокомисаря по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом.
Той уточни, че държавите от Шенген могат да възстановят в срок до 30 дни граничния контрол, ако смятат, че съществува опасност за вътрешния или обществения ред.
Вчера железопътният трафик между италианския град Вентимилия и френския град Мантон
беше спрян за няколко часа
заради демонстрация на италианска територия в подкрепа на незаконните мигранти от Северна Африка, получили разрешително за временно пребиваване от италианските власти.
Рим твърди, че с това разрешително мигрантите, главно тунизийци, ще могат да се движат из цялата Шенгенска зона.
Около 300 правозащитници, италианци и французи, както и тунизийски имигранти, се бяха събрали във Вентимилия в началото на деня и блокираха местната гара. Те искаха да се качат на влака в 13,17 ч. местно време (14,17 ч. българско) от Вентимилия до френския град Ница. Оттам някои от тях искаха да стигнат до Марсилия, за да протестират.
Френските железници обаче прекратиха движението на влаковете между двата града по настояване на префектурата във френския департамент Алп Маритим. Те се опасяваха, че на френска територия може да се стигне до размирици и нарушаване на обществения ред.
Разгневени от отмяната на влаковете, демонстрантите се отправиха към френското консулство във Вентимилия, скандирайки: "Свобода, свобода", но пътят им беше препречен от карабинери. Тогава те
превзеха гарата.
Организаторите на демонстрацията, наречена "Влак на достойнството", се обявиха против "пречките, издигани от европейските правителства срещу отварянето на границите, настояха за гарантиране на свободен достъп до европейската територия" и припомниха, че "нито едно човешко същество не е може да бъде определяно като незаконен (мигрант)".
Вечерта движението беше възстановено.
Има две процедури за въстановяване на контрола -
при предвидими събития и тогава се изисква предварително предупреждение. Втората процедура се прилага в случаи, налагащи спешни действия - когато сигурността на страната го изисква. В такива случаи дадена страна от Шенгенското пространство може незабавно да възстанови граничния контрол, с уведомяване на ЕК и съседните страни, обясни Черконе.
Той съобщи, че днес френските власти са заявили, че
ще изпратят
писмо до ЕК
какви мерки са предприели във връзка с имигрантите и по каква причина. Засега няма официална позиция, очакваме писмото, добави Черконе.
Няма проблем с издаването от Италия на временните разрешения за пребиваване на тези африканци, но това не дава автоматично право за пътуването им в Шенгенската зона, те не получават Шенгенска виза, добави говорителят.
Той отбеляза, че правилата за пътуване в Шенгенската зона важат за всички, не само в конкретния случай, като те предвиждат пътуващите да имат съответните документи, причини за пътуване, минимум от средства.
Говорителят уточни, че правилата на Шенген предвиждат също възможност за осъществяване на специфичен полицейски контрол, включително в граничните зони, който не може да бъде като граничните проверки и не може да бъде системен.
Френското министерство на вътрешните работи поясни, че спирането на влаковете между Вентимилия и Мантон
не е означавало, че и границата между двете страни е била затворена.
Рим обаче протестира срещу спирането на влаковете. Италианският министър на външните работи Роберто Марони инструктира италианския посланик в Париж да изрази силния протест на италианското правителство, предаде АФП.
МеждувременноБелгия обяви, че затяга контрола по своите граници
заради очаквания приток от имигранти от Тунис. Първата стъпка е повишаването на граничния контрол на летищата, обслужващи Брюксел - "Завентем" и "Шарлероа".
До служителите по контрола, както и до общините, са изпратени точни инструкции какво следва да се проверява.
Предприемането на този ход е пряко следствие от решението на Италия да издава тримесечни разрешителни за престой на тунизийците, достигнали европейските брегове, съобщава агенция "Белга".
Инструкциите отбелязват, че пожелалите да влязат в Белгия трябва да отговарят на изискванията за придвижване в Шенгенската зона на граждани на страни извън ЕС - да притежават съответните документи за самоличност, определен минимум пари, ясна причина за престой. Допълнително условие, уредено от белгийското законодателство, е чужденците да се регистрират в тридневен срок от своето влизане в страната в съответната община.
В информацията се посочва, че до момента около 22 хил. тунизийци са пристигнали в Италия, но тяхната основна цел е да достигнат Франция, тъй като там имат голяма диаспора. Според публикацията, едва ли Белгия ще бъде засегната от сериозен поток имигранти от Тунис, тъй като тяхната общност в кралството не е многобройна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!