Руският президент Дмитрий Медведев забрани достъпа до руска територия, включително транзитно, на либийския лидер Муамар Кадафи и семейството му.
Забранено им е и извършването на всякакви финансови операции в Русия.
Санкцията се отнася за 15 души от семейството и проближените на либийския лидер, съобщи Интерфакс, цитирайки указа на президента, оповестен частично миналата седмица и публикуван днес изцяло на официалния уебсайт на Кремъл, предаде ИТАР-ТАСС.
Към документа, озаглавен "За мерките по изпълнение на резолюцията на Съвета за сигурност на ООН от 26 февруари 2011 г." се прилага списък на физическите лица, върху които е наложена забраната. В него са изброени 16 души, сред които самият Кадафи, неговите синове и дъщеря, братовчед му, либийският министър на отбраната, началникът на личната охрана на Кадафи, директорът на военното разузнаване и други чиновници, които имат "тясна връзка с режима".
В отделен списък са посочени имената на лицата, които нямат право да извършват финансови операции с притежавани или контролирани от тях парични и други активи на територията на Руската федерация към 26 февруари и впоследствие. В този списък фигурират Кадафи, четиримата му синове и дъщеря му.
Преди дни бе оповестена част от указа, според която до второ нареждане е забранена доставката на всички видове оръжия, боеприпаси, бойни машини и военна техника, военно оборудване и резервни части към тях.
Забранено е и оказването на техническа, финансова и друга помощ, свързана с военни дейности.
Либия дълго време бе важен регионален партньор на Русия
във военнотехническото сътрудничество, а през април 2008 г. бе подписано мащабно споразумение в тази сфера.
Пропуснатите ползи за руската отбранителна промишленост заради санкциите ще бъдат около 4 млрд. долара, изчисли шефът на държавното предприятие "Рособоронекспорт" Анатолий Исайкин.
В началото на март източник от руското президентство съобщи, че Кремъл смята, че Кадафи трябва да се оттегли.
Той се аргументира, че дори да успее да овладее ситуацията, Кадафи е "жив политически труп, за когото няма място в съвременния цивилизован свят".
Използването на военна сила срещу своя собствен народ е неприемливо, подчерта източникът от Кремъл.
Вчера
Кадафи прикани Русия, Китай и
Индия да инвестират в либийския петролен сектор,
съобщи Ройтерс, позовавайки се на либийската държавна телевизия.
Според телевизията призивът е бил отправен от Кадафи по време на разговори с посланиците на трите страни.
В информацията на ИТАР-ТАСС за същия призив се отбелязва обаче, че не е ясно кога точно се е състояла въпросната среща.
Либийският режим обяви днес, че пристанищата на страната са в безопасност и подновяват работа след края на "актовете на саботаж", предадоха Франс прес и Ройтерс, цитирайки съобщение на държавната телевизия.
Затова Националната компания настоява "всички служители да се върнат на работните си места по всички петролни съоръжения" и всички дружества (чуждестранни) да изпратят танкерите си към тези пристанища и да започне дейността по товарене на суровината.
Износът на либийски петрол бе сериозно нарушен от сраженията, от липсата на персонал, от международните санкции и отказа на международни банки да финансират сделки след избухването на кървавото въстание.
Цената на суровия петрол спадна с повече от долар на барел, след като силите на Кадафи си върнаха в събота и неделя контрола върху част от територията, която бяха превзели бунтовниците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!