Ислямисткото движение "Справедливост и човечност", смятано за едно от най-значителните в Мароко, призова за "незабавни демократични промени" и за "установяване на механизми, които да сложат край на едноличната власт", съобщи АФП.
Движението е забранено, но толерирано от властите.
В текст, публикуван на интернет страницата си, "Справедливост и човечност" приветства демонстрациите в Тунис и Египет и призовава за "незабавни дълбоки демократични промени (...) за да се установи истинско разделение на властите".
"Милиони мароканци страдат от бедността и недоимъка. Несправедливо е богатствата на страната да се заграбват от едно малцинство", изтъква ислямисткото движение, ръководено от 83-годишния шейх Абдесалам Ясин, бивш училищен инспектор, повлиян от суфизма.
Според политолога Мохамед Дариф, специалист по мароканския ислямизъм, властите смятат, че движението наброява между 30 хил. и 40 хил. членове, но по данни на ръководителите му то има близо 200 хил. привърженици.
На пресконференция в Рабат в четвъртък мароканският министър на съобщенията Халид Насири подчерта, че северноафриканската страна "отдавна се е ангажирала в необратим процес на демокрация" и че "гражданите могат да се изразяват свободно, стига да спазват жизнените интереси" на държавата.
Министърът направи това изявление след появили се в интернет призиви за мирна демонстрация на 20 февруари с искане за "широки политически реформи".
Интернет изигра значителна роля в антиправителствените протести в Египет и Тунис, отбелязва агенцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!