Френският президент Никола Саркози и британският премиер Дейвид Камерън поискаха от ЕС да приеме либийския бунтовнически Преходен национален съвет (ПНС) за валиден политически събеседник и заявиха, че "Кадафи и кликата му трябва да си вървят".
Това се казва в оповестено от Елисейския дворец тяхно съвместно писмо, цитирано от световните агенции.
Писмото е адресирано до председателя на Европейския съвет Херман Ван Ромпой.
В него Саркози и Камерън подчертават, че Франция и Великобритания "са ангажирани в полза на суверенитета, независимостта, териториалната цялост и националното единство на Либия".
ЕС трябва "да изпрати ясен политически сигнал, че считаме
Преходния национален съвет за валиден политически събеседник
и важен глас за либийския народ в тази фаза", заявяват френският президент и британският премиер.
Саркози и Камерън призовават за изготвяне на планове в помощ на либийските бунтовници, които биха могли да включват налагането на забранена за полети зона над Либия.
Италия повече не признава легитимността на правителството на Муамар Кадафи, заяви италианският външен министър Франко Фратини, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Не разглеждаме правителството на Либия като легитимен партньор за водене на преговори, заяви Фратини.
Същевременно в коментар на решението на Франция да признае либийския бунтовнически Преходен национален съвет (ПНС) Фратини отбеляза, че "държавите могат да признават други държави, но не и алтернативни правителства или групи".
Вчера италианският премиер Силвио Берлускони определи решението на Франция да признае ПНС за законната власт в Либия като позиция на отделно правителство и заяви, че Италия ще се придържа към общата европейска позиция за начините на решаване на либийската криза.
Лидерът на либийската опозиция Мустафа Абдел Джалил изрази пожелание всички страни, най-вече САЩ, Великобритания и Германия да признаят либийския бунтовнически Преходен национален съвет (ПНС) и призова за налагане на забранена за полети зона над Либия в интервю за Би Би Си, предаде Франс прес.
"Надяваме се всички страни да признаят съвета, това ще е много полезно. Най-ефикасни ще са признаванията от САЩ, Великобритания и Германия, но се нуждаем от подкрепата на всички страни", заяви Джалил.
Той похвали Франция за вчерашното й признаване на ПНС.
"Признаването ни от Франция дава подкрепа за ПНС, който представлява легитимността в Либия", каза Джалил.
Той отново призова да бъде наложена забранена за полети зона над Либия, както и забранена за кораби морска зона и поиска спешна доставка на оръжия и лекарства.
САЩ установиха пряк контакт с либийската опозиция,
представлявана от Преходния национален съвет (ПНС) в Бенгази, съобщи Белият дом, цитиран от Франс прес.
Ние сме в пряка връзка с опозицията чрез много канали, сред които всички висши представители на Съвета и други видни либийски личности, заяви говорителят на Белия дом Джей Карни.
Координираме с опозицията и Съвета, за да предоставим помощ и да определим как най-добри бихме могли да подкрепим стремежите им, каза на редовна пресконференция Карни.
Над 250 хил. души са избягали от Либия в съседните й страни
от началото на въстанието срещу режима на Муамар Кадафи в средата на февруари, съобщи Бюрото на ООН за координация на хуманитарните въпроси в изявление, цитирано от Франс прес.
По данни на Бюрото над 137 400 души са отишли от Либия в Тунис, 107 500 в Египет, 5400 в Алжир и 2200 в Нигер.
Три четвърти от Либия са без достъп до хуманитарна помощ, предупреждава Бюрото.
"Медицинските грижи са основен повод за безпокойство. Получаваме информация за затваряния на болници в момент, когато хората имат най-голяма нужда от лечение.
Имаме нужда от санитари и медицински сестри, а ранените цивилни имат нужда от достъп" до медицински заведения, се казва в изявлението.
В понеделник ООН и хуманитарни организации отправиха призив за набиране на 160 млн. долара за осигуряване на хуманитарна помощ на един милион пострадали от конфликта в Либия за период от три месеца.
Сумата е изчислена въз основа на
прогнози, че до 400 хил. души ще напуснат Либия,
а други 600 хил. души вътре в страната ще се нуждаят от хуманитарна помощ. До момента са събрани 36 млн. долара.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун е получил съгласие от либийския външен министър Муса Куса да се изпрати екип на ООН в Либия за оценка на хуманитарната ситуация, предаде Асошиейтед прес.
Конфликтът в Либия заплашва да превърне контролираното репартиране на мигранти в бежанска криза. Това предупреди в интервю за в. "Файненшъл таймс" европейският комисар за международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева.
Засега властите се справят с напусналите Либия над 200 хил. души, главно гастарбайтери от Египет и Бангладеш. Започват обаче да се появяват и либийски бежанци, които напускат страната си.
Ако броят им нарасне, пограничните приемни лагери може да бъдат залети с жени и деца, чийто престой ще е по-дълъг от този на мигриращите работници, които са главно мъже, предупреди Георгиева.
"Установяваме леко увеличаване на броя на либийците, които напускат страната си. Ако сраженията продължат със седмици, ще започнат да бягат цели либийски семейства, а това е бежанска криза", заяви Георгиева.
Възможността международната общност да използва военна сила срещу Либия е чувствителен въпрос за хуманитарната общност, посочи Георгиева.
"Прекратяването на боевете е най-добрият начин да се спре хуманитарната криза. Има го обаче и законът за непредвидените последици", каза тя и даде за пример евакуирането на граждани на ЕС от Либия, което е довело до недостиг на медицински сестри в страната, включително от родната й България, отбелязва "Файненшъл таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!