Руски кораб, за който се смята, че е превозвал щурмови хеликоптери и ракети за Сирия, бе спрян край бреговете на Шотландия, след като застраховката му бе прекратена по искане на британското правителство, пише вестник "Телеграф".
Британският морски застраховател "Стандарт клъб" съобщи, че е прекратил застраховката на всички кораби, собственост на руската товарна компания "Фемко", в това число на кораба "Алаед".
"Осведомиха ни за
обвиненията, че "Алаед" пренася муниции за Сирия",
се казва в съобщението на компанията.
"Вече информирахме собственика на кораба, че застраховката им е автоматично прекратена с оглед на целта на пътуването", отбеляза застрахователят.
Служители на британските сили за сигурност потвърдиха, че "Стандарт клъб" е бил предупреден, че застраховането на товара ще е нарушение на санкциите на Европейския съюз срещу сирийския режим. Те казаха, че
продължават да следят кораба.
"Алаед" се превърна в обект на разпален международен спор, след като американският държавен секретар Хилари Клинтън разкри миналата седмица, че товарът му ще увеличи арсенала от оръжия, които Башар Асад използва срещу разбунтували се сирийски градове.
Русия брани правото си да снабдява Дамаск с оръжия и настоява, че те имат отбранителен характер. Формално Руската федерация не нарушава никакви правила - оръжейните продажби за Сирия не са под ембарго. Москва обяви предварително, че няма да го допусне и ще употреби правото си на вето в Съвета за сигурност на ООН, пише МИГнюз.
Външният министър на Русия Лавров мотивира тази позиция по следния начин:
щом противниците на режима в Сирия внасят нелегално оръжия от съседни страни, значи правителствените войски трябва да получат равни шансове.
И напомня, че по време на либийската криза Франция и Катар продаваха на бунтовниците оръжия, заобикаляйки ембаргото.
Трудно е да посочим какви интереси преобладават в случая - политически или икономически. Според експерти евентуални санкции срещу Дамаск може да означават 5 млрд. долара загуби за Русия. Делът на Сирия от общия обем на руския оръжеен износ е близо 10 на сто. Ще отбележим, че Русия вече изгуби към 17,5 млрд. долара заради международните санкции срещу Либия и Иран, пише МИГнюз.
При това се знае колко много държат руските власти на военноморската си база в Тартус и на разклонената си разузнавателна мрежа в Близкия изток, сред чиито солидни опори е Сирия.
Падне ли режимът, те може да загубят и едното, и другото. Някои аналитици съзират в позицията на Москва нарастващ страх от "цветни" революции на фона на собствената й политическа нестабилност.
Тези фактори пораждат въпроса
колко активно ще може Русия да подпомага Дамаск.
Няма ли да засили своята помощ в най-близко бъдеще?
Оръжейните доставки за Сирия впрочем продължават, което вече е доста показателно. Позоваванията на сключени договори са оправдание само отчасти. Всеки договор може да бъде разтрогнат по политически или морални подбуди. През 2010 г. например Русия отказа да достави на Иран ракети С-300 в нарушение на подписан вече договор. В случая със Сирия обаче не се предвижда нищо да бъде анулирано.
Системите за ПВО и противокорабните ракети наистина не може да се нарекат средства за борба с опозицията, тъй като бунтовниците нямат нито самолети, нито флот. Те обаче осигуряват потенциална защита от външна сила, която би се намесила в конфликта. Също такъв "гарант" е и контингентът руски войски, изпратен в Сирия уж за да отбранява базата в Тартус. Западните държави не рискуват засега открито да заявят, че руските кораби и ракети може да се използват срещу сили на НАТО – би прозвучало, сякаш признават, че планират интервенция.
И оръжейните доставчици се възползват от това мълчание. Същевременно темата за доставки на въоръжения в Сирия днес приковава така силно вниманието на цял свят, че ръководството на
Русия ще дръзне да увеличи оръжейния износ, само ако поиска открита конфронтация със Запада.
Междувременно се изказват и опасения, че "Рособоронекспорт" действа през главата на правителството. Това бе споменато във връзка с ракетните разработки на Иран; не е изключено същото да се повтаря и в Сирия. За руските оръжейни доставчици са добре дошли слуховете, че най-различни сили воюват в Сирия за собствените си интереси, но "с чужди ръце", доставяйки оръжия в страната. Сирийската държавна агенция примерно внезапно съобщи, че метежниците използват оръжия и боеприпаси израелско производство.
Въстаниците биха могли да си набавят израелски оръжия как ли не - например от складовете на Хизбула в Ливан. Сензационната новина обаче неслучайно се появи, след като Израел промени отношението си към сирийските събития. В началото на противопоставянето режимът на Асад бе разглеждан като по-малкото или поне като едно добре познато зло. Ерусалим бе преценил вече печалните последици от преврата в Египет и нямаше желание сценарият да се повтори в Сирия. Но след появата на многобройни публикации за зверствата на правителствените войски Израел - демократична държава и съюзник на Запада - сметна за невъзможно да заеме неутрална позиция и подкрепи опозицията.
Споменато бе също, че Израел се надява евентуалният крах на Асад да отслаби Иран. Това бе достатъчно, за да се помъчи официален Дамаск да пренасочи народното възмущение към "ционисткия враг", снабдявал уж с оръжия терористи - макар Израел да подчертава, че няма намерение да се меси в конфликта и само предлага хуманитарна помощ на бежанците.
Опитите от този род ще се множат и засилват, докато Асад губи все повече от властта си. Така че заплахата от сирийско нападение става все по-реална. Освен това, колкото повече продължат безредиците, толкова по-големи ще са шансовете мощни сирийски оръжия, включително химически, да попаднат в ръцете на Хизбула. Ясно е, че Израел има най-голям интерес конфликтът да спре. Това обаче не възпрепятства спекулациите с темата за битка между руско и израелско оръжие - в ръцете на армията и на бунтовниците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!