Трима репортери на Би Би Си (BBC.co.uk) са били задържани, пребити и подложени на "симулирана екзекуция" от войници и въоръжени мъже, верни на режима на Муамар Кадафи в Либия, след като се опитали неуспешно да достигнат град Зауия, за да отразят водещите се там боеве между силите на властта и бунтовниците, съобщиха Асошиейтед прес и Ройтерс.
Британският журналист Крис Коб-Смит, турският оператор Гоктай Коралтан и кореспондентът от палестински произход Ферас Килани били задържани за 21 часа и били преместени няколко пъти, преди да бъдат освободени и да се върнат във Великобритания със самолет.
Вчера репортерите били откарани в сграда в Триполи, в която те предполагат, че се помещава
централата на либийската служба за външно разузнаване
Войниците им заповядали да наведат глави и да се наредят до стената.
"Един мъж в цивилни дрехи опираше дулото на малък автомат в тила на всеки от нас. Когато стигна до мен в края на редицата, той дръпна спусъка два пъти. Изстрелите профучаха край ухото ми", разказва Коб-Смит.
На едно от местата, в които били отведени репортерите, Ферас Килани бил принуден да коленичи, а един от пазачите произвел изстрел, симулирайки екзекуция.
Мислех, че ще ме застрелят, разказва Килани.
Той бил обвинен, че е британски шпионин,
тормозен заради палестинския си произход и пребит от пазачите.
Един от похитителите му го удрял с юмрук и го ритал, докато бил в безпомощно състояние.
"После намери пластмасова тръба на земята и започна да ме удря с нея. Тогава войниците му подадоха дълга тояга", спомня си кореспондентът.
В един момент журналистите били затворени заедно с още четирима души, които им казали, че не са се хранили от три дни и са били измъчвани многократно. Единият от тях имал видими следи от изтезанията. Виждали се и счупените му ребра.
Представителката на ръководството на Би Би Си Лилиан Ландор заяви, че медийната организация ще продължи да отразява конфликта в Либия въпреки нападението над нейния персонал.
Тя осъди тормоза, на който са били подложени репортерите и призова либийските власти да осигурят възможност на всички медии да отразяват събитията свободно, без да са застрашени от преследване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!