САЩ призоваха към сдържаност властите в Бахрейн и държавите от Персийския залив, които изпратиха войски в малката островна страна, след като продължаващите от няколко седмици протести неведнъж прерастваха в сблъсъци между демонстрантите и силите на реда, предаде ДПА.
Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ) изпратиха войски, които са част от силите на Съвета за сътрудничество в Персийския залив (ССПЗ).
Организацията включва Саудитска Арабия, Кувейт, Катар, ОАЕ, Оман и Бахрейн.
Призоваваме всички наши партньори от ССПЗ да покажат сдържаност, да зачитат правата на бахрейнския народ и да действат по начин, който подкрепя диалога, вместо да го подкопава, заяви говорителят на Белия дом Джей Карни.
Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън заяви пред външния министър на Обединените арабски емирства шейх Абдула бин Зайед ал Нахаян, че Съединените щати вярват, че кризата в Бахрейн трябва да се преодолее чрез надеждна политическа реформа, а не с военни средства, предаде Ройтерс.
Клинтън и Нахаян разговаряха в Париж, където Клинтън участва в среща на страните от Г-8.
САЩ не възприемат изпращането на около 1000 войници от Саудитска Арабия в Бахрейн като нахлуване, заяви Карни.
Саудитските войници са разположени в района на кралския дворец и на военната болница в столицата на Бахрейн Манама.
Междувременно иранското външно министерство предупреди, че чуждестранната намеса в Бахрейн само ще усложни ситуацията и призова Манама да не позволява външно вмешателство.
"Мирните демонстрации в Бахрейн са част от вътрешните дела на тази страна и създаването на атмосфера на страх с използването на военните сили на други държави, за да се потиснат исканията на демонстрантите не е решение", заяви генералният директор по въпросите на Персийския залив и Близкия изток в иранското външно министерство Хосеин Амир Абдолахаян.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!