Либийското правителство разпореди да бъдат дадени пари на населението, включително под формата на увеличаване на заплати, субсидии за храна и помощи, съобщи държавната телевизия, цитирана от Ройтерс.
Всяко семейство ще получи по 500 либийски динара (400 долара), които да помогнат за покриването на увеличилите се разходи за храна поради повишаването на цените.
Заплатите на работниците от някои категории в държавния сектор пък ще бъдат увеличени със 150%.
Преди либийския кабинет и други режими в региона опитаха да успокоят населението си с подобни стъпки. Първоначално в средата на януари емирът на Кувейт Шейх Сабах ал-Ахмад ал-Сабах нареди на гражданите на емирството да бъдат раздадени 4 млрд. долара и безплатна храна за 14 месеца по повод предстоящите национални празници.
Преди седмица иракските политици започнаха да купуват захар, да отклоняват пари от военния бюджет за купуване на храни, да осигуряват безплатна електроенергия и да намаляват заплатите си, за да успокоят съгражданите си.
На 23 февруари кралят на Саудитска Арабия Абдула се завърна в страната си след тримесечно лечение в чужбина и повести поредица от социални мерки на стойност 35 млрд. долара, включващи компенсации за високата инфлация, помощи за безработни и младежи, държавна помощ за бездомните семейства, стипендии за студенти в чужбина и пр.
Междувременно ДПА съобщи, че
противници на либийския лидер Муамар Кадафи се подготвят за "едномилионно
шествие"
днес в Триполи.
Демонстранти от източните градове тръгват към столицата, за да я освободят от режима на Кадафи, казали организатори на шествието за агенцията.
Според френският в. "Фираго" пък войските, решили да останат верни на Кадафи докрай,
сплотяват редици в казармата "Баб ал Азизия" край Триполи.
Именно в този огромен свръхзащитен комплекс, обграден с високи двойни зидове, е сърцето на властта*, пише изданието.
Най-верните приближени на Кадафи се подготвят да ръководят оттам последната битка. Всички те са част от семейството му или стоят до него вече над 30 години, посочва вестникът.
"Фигаро" споменава по-специално 29-годишния Камис, най-малкия син на Кадафи, който командва част от специалните сили - "преторианската гвардия на режима и негова последна опора". Тези войници са много добре въоръжени и твърде опасни, изтъква всекидневникът.
Кадафи е подкрепян и от още двама свои синове.
Предполагаемият му наследник Сейф ал Ислам, "представял досега откритото лице на режима" и настоявал за приемане на конституция, е натоварен по-специално да върне младежта на страната на либийския лидер. До него е застанал и брат му Мутасим Билах, председател на Съвета за сигурност, също сочен понякога за приемник на лидера. Той отговаря за разузнаванията и службите за сигурност, пише вестникът.
Сред останалите приближени на Кадафи е и Абдула Сенуси, зет на либийския лидер. Той се занимава според "Фигаро" с шпионаж и диверсии в чужбина. Бил осъден във Франция на доживотен затвор като организатор на въздушен атентат над Нигер през 1989 г.
Муса Куса, външен министър и бивш шеф на външното разузнаване, напоследък поддържаше връзките със западния свят, приеман бе в Белия дом и в Елисейския дворец. Човек с тъмно минало, през 80-те той организираше убийства на либийски опозиционери в чужбина, пише "Фигаро".
В интервю, дадено специално за турски журналист от Си Ен Ен Тюрк (Вж. интервюто), Сейф ал-Ислам даде
три варианта за бягство на семейството му,
ако бунтовниците удържат победа в Либия.
План А, Б и В обаче са "да живеем и да умрем в Либия" вместо да разрешат на "шепа терористи" да контролират част от страната, категоричен е той.
Не всички обаче са толкова верни на лидера. Иранската телевизия на английски език "Прес
ТВ", цитирана от ИТАР-ТАСС, обяви, че
най-малкият му син - Сейф ал Араб, е преминал на страната на протестиращите.
Той, както твърди телевизията, бил посъветвал баща си да се самоубие или да замине за Латинска Америка. Иранската агенция ИРНА допълва, че Сейф ал Араб бил изпратен от Кадафи-старши в Бенгази, за да помогне на силите за сигурност там да потушат въстанието, но той се присъединил към въстаниците.
В сряда пък Малта не разреши на либийски самолет, в който се предполага, че се е намирала дъщерята на Кадафи - Айша, да се приземи на летището във Валета.
По-късно Айша опроверга по либийската държавна телевизия твърденията, че е напуснала страната.
-----
* Офисът на Кадафи в казармата "Баб ал Азизия" е простичко обзаведен, с голяма карта на Африка на стената. Отсреща се виждат останките от неговия дом, бомбардиран през 1986 г. от американската авиация. Те са запазени, за да напомнят за събитието, и украсени със скулптура - стиснат юмрук, който смачква американски самолет.
Комплексът включва може би и подземни бункери, а шатрата е укрепена с арматура от бетон. Самият Кадафи носи под дрехите си бронирана жилетка, а под шапките и чалмите си слага каска от кевлар, твърди в. "Фигаро".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!