Либийските бунтовници отхвърлили предложението на Муамар Кадафи за среща в парламента, на която да се обсъди негово евентуално оттегляне от властта, съобщи телевизия "Ал Джазира", цитирана от Ройтерс.
Представители на Либийския национален съвет заявили пред кореспондента на "Ал Джазира" в Бенгази, че предложението е отхвърлено, защото би осигурило "напускане с достойнство" за Кадафи и това би било оскърбително за жертвите му.
Според телевизията
Кадафи искал гаранции за личната си безопасност
и безопасността на семейството си, както и обещание да не бъдат съдени.
Кадафи изпратил бившия премиер Джадаллах Азуз Талхи да се срещне с бунтовниците и да им предложи среща в парламента за обсъждане на подробностите по тази сделка.
Предложението предвиждало Кадафи да предаде властта на комитет, сформиран от парламента, посочва "Ал Джазира".
Новината за отправеното предложение обаче бе
отречена от либийската държавна телевизия
Саади Кадафи, един от синовете на либийския лидер, предупреди, че Либия ще потъне в гражданска война, ако баща му се оттегли - ход, за който настояват бунтовниците, контролиращи големи части от страната, предаде Ройтерс, като се позова на телевизия "Ал Арабия".
"Всички племена са въоръжени, има части от либийската армия, въоръжен е източният регион. Положението не е като в Тунис или Египет," каза Саади в интервю за арабския канал.
Той окачестви ситуацията като много опасна. По думите му либийският лидер трябва да изиграе голяма роля, за да успокои страната и да убеди хората да седнат на масата на преговорите.
"Ако нещо се случи с лидера, кой ще овладее положението? Ще започне гражданска война", добави Саади.
По думите му
Либия ще се превърне в нова Сомалия,
в която племената ще се сражават едно срещу друго.
Саади обвини брат си Сейф ал Ислам, че не е успял да се справи с проблемите на обикновените либийци, като цените на основните стоки.
Саади Кадафи бе за кратко професионален футболен играч в Италия, след което се обърна към бизнеса. Той е дипломиран инженер и има военен ранг.
Когато насилието обхвана източния град Бенгази в средата на миналия месец, той съобщи по местното радио, че е назначен за комендант на града.
Скоро след това жителите установиха контрол над Бенгази и изтласкаха силите на Кадафи.
Белият дом съобщи, че
вариантът САЩ да въоръжават бунтовниците в Либия
е една от обсъжданите възможности, но засега подобна операция би била прибързана, предаде Франс прес.
Говорителят на президента Обама Джей Карни подчерта, че администрацията на САЩ разучава положението на либийските бунтовници, но че евентуална доставка на оръжия за тях на този етап е само един вариант измежду няколко.
В неделя лидерът на републиканското малцинство в Сената Мич Макконъл призова да се обмисли въоръжаването на бунтовниците срещу режима на Кадафи, а преди него това предложи и бившият дипломат и губернатор от Демократическата партия Бил Ричардсън.
Джей Карни заяви, че САЩ не са искали от Саудитска Арабия да доставя оръжия на бунтовниците в Либия, предаде ИТАР-ТАСС.
Карни заяви това в отговор на искане за коментар на това твърдение, появило се в британската преса.
Той отговори отрицателно и на въпроса дали САЩ изобщо обмислят възможността да поискат от трета страна да снабдява с оръжие либийските бунтовници.
Говорителят на Държавния департамент Филип Кроули заяви, че в момента такъв вариант не би бил законен заради резолюцията на Съвета за сигурност на ООН от 27 февруари, с която се налага оръжейно ембарго над Либия, предаде ДПА.
Моето разбиране е, че Съветът за сигурност на ООН наложи оръжейно ембарго над Либия - не над правителството на Либия, а над страната Либия, посочи Кроули.
Либийският външен министър Муса Куса пък
обвини Запада, че се опитва да раздели страната му,
като влиза във връзка с бунтовническите сили в източната й част, предаде Ройтерс.
"Ясно е, че те влизат във връзка с отстъпниците от Източна Либия. Ясно е, че има заговор да се раздели Либия", каза той на пресконференция в Триполи.
Англичаните жадуват за отминалата епоха на колониализма, каза Муса Куса.
Първите, които започнаха да установяват контакти с отцепниците, бяха англичаните, а също така французите и американците, заяви либийският външен министър.
Британският дипломатически екип, в който според съобщения влизали и командоси, напусна вчера източния либийски град Бенгази, сред като бунтовниците първо ги заловиха, а след това ги пуснаха.
Британският външен министър Уилям Хейг каза, че възникналите проблеми са били уредени и че Лондон скоро ще изпрати друга делегация, която да се срещне с бунтовническите лидери.
В Бенгази говорител на разбунтувалите се либийци каза, че в екипа е имало войници от елитни части и че бунтовниците били сварени неподготвени от появата на британците.
По повод изказването на Муса Куса Франс прес припомня, че вчера говорител на френското външно министерство заяви, че Франция приветства създаването в Бенгази, където са най-силни бунтовниците, на Либийски национален съвет.
Муамар Кадафи вече обвини Париж в намеса във вътрешните работи на Либия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!