На тържествено събрание днес либийският лидер Муамар Кадафи заяви, че от 1977 г. не упражнява реалната власт в страната, предаде ДПА.
Аз извърших революцията за освобождение на Либия през 1969 г., през 1977 г. предадох властта на народа и след това се оттеглих в шатрата си", каза Кадафи.
Той говори на тържествено събрание, предавано по телевизията и посветено на 34-годишнината от декларацията за народната власт, когато той символично предаде властта.
Кадафи отново подчерта, че сега няма как да се оттегли, тъй като не е президент.
Ще избодем с пръсти очите на всеки, който се съмнява във властта на либийския народ, че Либия е управлявана от който да било друг, освен от народа си, каза още той.
Полковникът отново обвини за бунтовете в Либия екстремистката мрежа "Ал Кайда", и се зарече да се бори до последния човек, за да защити страната си.
Междувременно либийската държавна телевизия съобщи, че
въоръжени сили на Кадафи контролират летището и пристанището в град Брега
на 140 км южно от град Бенгази, където има терминал за износ на петрол. В същото време бунтовници твърдят, че са отблъснали атаката.
Тази сутрин беше съобщено, че силите на Кадафи са превзели града. Според офицери, преминали на страната на бунтовниците обаче, градът е бил в ръцете им съвсем за кратко, преди да бъдат
отблъснати от
местните жители,
които контролират града от близо седмица.
Според очевидци, цитирани от АП, боевете в Брега между опонентите на правителството и лоялните на Муамар Кадафи сили продължават. Според тях петролните съоръжения в Брега рано днес са били под контрола на силите на Кадафи, които дошли в района с внушителен конвой от западния град Сирт, който е крепост на режима.
Самолет на либийските ВВС е свален от бунтовниците в град
Адждабия,
близо до Брега и на 160 км от Бенгази, предаде ИТАР-ТАСС. От този град е изпратено подкрепление към пристанището Бурейка, където се водят боеве между десантчици на режима и антиправителствените сили.
Според телевизия "Ал Арабия" силите на Кадафи контролират летището в Бурейка, но градът остава в ръцете на местните жители. Сайтът на либийския вестник "Курина" съобщи, че при сблъсъците има четирима убити и трима ранени.
Вероятно ще поискаме чужда помощ,
може би въздушни удари по стратегически обекти, които ще са последния пирон в ковчега на Кадафи, каза Мустафа Геряни, говорител на "Коалиция 17 февруари".
Град Масалата в западна Либия е преминал на страната на бунтовниците. Местни жители обявиха, че са установили контрол над града, разположен на 100 км от Триполи.
В град Зауия, на 50 км от Триполи, до сутринта са се водили боеве. Въоръжени жители успешно отбивали нападенията на части, лоялни на Кадафи.
В Мисурата, на 200 км от Триполи, са пристигнали първите подкрепления от освободените източни райони. Продължават сраженията в района на летището на града.
Днес
ще бъде сформирно временно либийско правителство,
което ще се заеме с политически въпроси, заявил за ИТАР-ТАСС от Бенгази Абдул Хафид Джуга, представител на опозицията. Съставът му ще бъде обявен на пресконференция в 16 ч. местно време. Временното правителство ще има 25 членове, някои от които от северната част на страната и от Триполи, но имената им няма да бъдат обявени, докато столицата не бъде освободена, каза източникът.
За сметка на това Муамар
Кадафи замени двама министри, които
подкрепиха въстанието срещу режима,
съобщи Ройтерс, като цитира либийската държавна телевизия.
Масуд Абдел Хафиз заменя Абдел Фатах Юнис като министър на вътрешните работи, а Мохамед Амхамад ал Камуди е назначен на мястото на правосъдния министър Мустафа Мохамед Абдел Джалил.
Мохамед Агри ал Махгуби е новият главен прокурор на мястото на Абдул Рахман ал Абар, който също подаде оставка и премина на страната на опозицията.
Синът на Кадафи Сейф ал Ислям пък прогнозира, че
въстанието срещу режима на баща му ще бъде потушено до два дни,
предаде ДПА.
В интервю за френския вестник "Фигаро" той все пак призна, че режимът в източната част на страната режимът е разклатен.
"Вярно е, че на изток нещата са малко объркани. Там умряха няколкостотин души, каза той, но предрече - До два дни всичко ще бъде отново наред".
38-годишният син на Кадафи отхвърли обвиненията срещу режима в престъпления срещу човечеството като "пропаганда" на чуждестранните медии. "В началото на сблъсъците, които бяха ограничени предимно в Бенгази и Бейда, полицаите се паникьосаха и застреляха десетки демонстранти, които нападнаха полицейските управления", обясни той.
Той заяви, че правителството очаква с нетърпение протестите да стихнат, за да "започне широк план за реформи възможно най-бързо".
Съветът на ЕС ще има извънредна среща
следващата седмица,
посветена на събитията в Либия, съобщи на извънреден брифинг в
ЕК в Брюксел председателят на комисията Жозе Барозу. Той добави,
че тази вечер еврокомисарят за международното сътрудничество,
хуманитарната помощ и реакцията при кризи
Кристалина Георгиева
заминава на посещение в региона,
за да се запознае с актуалната обстановка.
ЕС увеличава с още 7 млн. евро подкрепата за бежанците, като така общата сума достига 10 млн. евро на този етап.
Председателят на ЕК призова Муамар Кадафи да се оттегли и да върне страната на нейните хора. Той определи като напълно неприемливи действията на либийския режим от последните седмици, показали болезнено, че Кадафи е част от проблема, а не неговото решение.
Европа ще подкрепи реформаторския процес, събитията дават големи надежди за бъдещето на хората в арабския свят, за преход към демокрация и свобода, добави той. Искам да кажа на младите хора в арабския свят, че ние сме на тяхна страна, заяви Барозу.
Сенатът на американския Конгрес също прие единодушно резолюция, в която осъжда грубите и системни нарушения на човешките права в Либия и настоява Кадафи да подаде оставка, предаде АП. Сенатът иска Съветът за сигурност на ООН да наложи забрана на полетите над Либия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!