Йеменският президент Али Абдула Салех има 40% изгаряния и нефункциониращ бял дроб, след като беше ранен при артилерийски обстрел на президентския комплекс в Сана на 3 юни, съобщи Си Ен Ен като се позова на американски правителствени служители.
В момента президентът се лекува в Саудитска Арабия, а съдбата и завръщането му в Йемен остават неясни.
Арабски дипломатически източник, запознат със състоянието му, заяви, че той има рана от шрапнел на гърдите с дълбочина 7 сантиметра.
Салех е бил опериран преди два дни, за да бъде изваден шрапнелът.
Също вчера обаче вицепрезидентът Абд Рабу Мансур Хади обяви, че
президентът "ще се завърне в страната до няколко дни".
Хади, който е изпълняващ длъжността президент в момента, заяви, че състоянието на Салех се подобрява и двамата са разговаряли по телефона няколко пъти.
Граждани на Йемен празнуваха заминаването на президента за Саудитска Арабия като
победа над 33-годишното му управление.
Мнозина анализатори предположиха, че той повече няма да се върне.
Йеменската опозиция обяви по-рано, че е
съгласна властта да премине в ръцете на вицепрезидента Хади.
В случай, че това не стане, тя има алтернатива, а именно преходен съвет, заяви неин представител, цитиран от Ройтерс.
Младите демонстранти предлагат в съвета да бъдат представени всички политически сили. Новият орган ще има за задача да формира правителство от технократи и да изработи нова конституция.
Петте най-големи страни членки на Европейския съюз призоваха всички страни в конфликта в Йемен да спазват прекратяването на огъня, предаде Ройтерс, като се позова на съвместно изявление на лидерите на Германия, Франция, Великобритания, Италия и Испания.
Насилието в страната обаче продължава.
Въоръжената йеменска опозиция установи днес контрол над град Таиз, вторият по големина в страната, след сблъсъци със силите на президента Али Абдула Салех, предаде АФП.
Таиз е на 270 км югозападно от Сана и през изминалите дни стана арена на въоръжени сблъсъци между републиканската гвардия - елитните войски на режима, и милиции, защитаващи протестиращите. Над 50 демонстранти бяха убити, а стотици ранени на 30 май.
Според ИТАР-ТАСС в Таиз са били най-жестоките сблъсъци в Йемен. След изтеглянето на въоръжените сили в града се появили мародери, съобщи телевизия "Ал Арабия". Въоръжени банди нападнали няколко административни сгради и ги разграбили.
Саудитските власти съобщиха за инцидент на границата с Йемен. Двама саудитски граничари са убити и един е ранен от въоръжен мъж, който се опитал да проникне в кралството от територията на Йемен, предаде Ройтерс, като се позова на говорител на министерството на вътрешните работи в Рияд. Граничната охрана ликвидирала нападателя.
Над 200 души бяха убити в Йемен от началото на бунта срещу президента Салех.
Междувременно йеменската армия заяви, че е убила 30 бойци в южния град Зинджибар, който беше превзет от ислямисти преди десетина дни, съобщиха Ройтерс и АП.
Сред убитите е имало бойци от "Ал Кайда", включително висш член на терористичната организация.
В Зинджибар се водят ожесточени боеве. Военни служители и очевидци казаха, че самолети са бомбардирали райони в провинция Абиян, където се намира градът. Засега обаче не е ясно дали трийсетимата бойци са били убити при въздушните удари. Местни представители на властта, цитирани от Ройтерс, заявиха, че при сблъсъци са загинали 15 войници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!