Източна Либия, която е под контрола на бунтовниците, ще започне да изпитва сериозен недостиг на храна и лекарства до три седмици, предупреждава Ройтерс.
Безредиците нарушиха вноса, доставките на прясна храна и на домакински уреди в града, казват хората във втория по големина град в страната Бенгази.
Много магазини и заводи продължават да са затворени от падането на града в ръцете на протестиращите преди седмица.
"Ще имаме сериозен недостиг на храна, вода, лекарства и медицинско оборудване след две, максимум три седмици. Необходима ни е външна помощ", опасява се Халифа ел-Файтури, доброволец с дипломи по медицина и фармакология.
Не е ясно точно колко пътища за доставки са били нарушени, макар че пристанището в Бенгази е отворено, както и сухопътната източна граница на Либия с Египет.
Магазините продължават да са добре снабдени със закуски, консерви и други трайни храни, но прясната храна е оскъдна.
Хиляди работници имигранти от Египет, Непал, Бангладеш и други страни, които вероятно да работили във веригите за доставка на храна, като например отглеждането на зеленчуци и производството на хляб, напуснаха страната. Това може да обясни недостига.
В Бенгази нараства безпокойството за хранителните доставки, като някои хора се оплакват, че не могат да намерят хляб и други стоки. "Трудно ми е да намеря основни храни за семейството ми. Хляб, зеленчуци. Цените се увеличиха със 75%", разказва 50-годишният сервитьор в ресторант Айман Ахмед.
Жителите на Триполи също разказват, че основните
хранителни продукти са поскъпнали рекордно
и пред фурните се вият дълги опашки за хляб, предаде АП.
Цената на ориза е скочила с 500% в разгара на кризата. Сега тя е достигнала 40 долара за пакет от 5 кг.
Фурните са ограничени да продават по пет хляба на семейство.
Повечето от жителите на Триполи си стоят у дома, а силите на Кадафи поддържат пропусквателни пунктове в столицата.
Междувременно противниците на либийския лидер Муамар Кадафи
свалиха
тази сутрин самолет
на режима в град Мисурата, на 200 км източно от столицата Триполи, предаде Ройтерс.
Агенцията се позовава на очевидци, говорили пред местна радиостанция. Те разказват, че екипажът на самолета е оцелял и е бил задържан.
Свалянето на самолета беше част от яростната битка за контрол над военновъздушна база край Мисурата, започнала миналата нощ. Силите на Кадафи контролират само малка част от базата, където има депо с боеприпаси.
Очевидците разказват, че самият град Мисурата и летището му са под контрола на опонентите на Кадафи, които са успели да отблъснат атака на проправителствените сили. Хеликоптери на властите обаче са атакували радиостанция в един от жилищните райони на града.
ИТАР-ТАСС съобщава, че
опозиционните сили са готови да
щурмуват либийската столица Триполи и да свалят Кадафи.
Агенцията цитира бившия правосъден министър Мустафа Джалил, който през уикенда обяви, че съставя в Бенгази временно правителство.
"Имаме намерение да организираме поход към Триполи и да вземем под контрол столицата, при условие че международната общност предприеме необходимите стъпки, за да прекрати влизането в Либия на наемници, на които сега се опира режимът на Кадафи", заяви Джалил.
Еврокомисарят по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева обяви в Брюксел, че
над 1000 души са загинали в Либия
от началото на сблъсъците между протестанти и представители на властта.
Положението около граничните райони с Тунис и Египет, където има недостиг на вода и хранителни продукти, става все по-тежко, подчерта тя, цитирана от БНР.
Още 650 европейци са заявили желание да бъдат тепърва евакуирани от Джамахирията. Досега страната са напуснали около 100 хил. чужденци, отбеляза Георгиева.
Тя уточни, че основната част от гражданите на ЕС вече са напуснали страната.
Европейският комисар изрази тревога, че събитията в Либия се отразяват в световен план на цените на горивата и на храните. Георгиева изрази опасения, че тези последици ще се отразят най-зле на най-бедните хора.
Министърът на външните работи на Белгия Стевен Ванакере не изключва възможността за международна военна операция в Либия за защита на населението от режима на Муамар Кадафи. Това съобщи телевизия Ер Те Ел, като цитира интервю с министъра, дадено за местно радио.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!