Иракчаните се заразяват от примера на египетските протестиращи, за да изразят недоволството си от корупцията сред иракските сили за сигурност, от безработицата, от режима на тока и на водата, предаде АП.
Днес в Багдад имаше няколко малки протеста. Сунитски и шиитски духовници предупредиха по време на петъчните молитви, че бедността, потисничеството и корупцията могат да породят истински бунт в Ирак, подобен на този в Египет.
В град Кербала върховният иракски духовен лидер аятолах Али Систани подчерта, че правителствата на страните от Близкия изток трябва да си извлекат поука от случващото се в Египет и от случилото се в Тунис.
Сунитският духовен лидер шейх Абдул Сатар Абдул Джамар призова египетския президент Хосни Мубарак да напусне властта мирно и да остави на народа да реши собствената си съдба.
В Йемен привърженици на режима се стекоха на централния площад "Тахрир" в столицата Сана, за да попречат на опозицията да свиква последователите си на площада, чието име е също като на този в центъра на Кайро и означава "освобождение".
Палатки, на които са прикрепени портрети на президента Али Абдула Салех, и национални знамена, бяха опънати на площада, обкръжен от военни и полиция. Агенти на тайната полиция са разположени в околните сгради, съобщи на АФП източник от силите за сигурност.
Вчера десетки хиляди привърженици на йеменската опозиция се събраха край университета в Сана и поискаха смяна на режима.
Около 1000 души се събраха днес в йорданската столица Аман по призив на ислямистката опозиция, за да настояват за реформи и да изразят подкрепа за бунта на египетския народ, предаде АФП.
Митингът е свикан от Фронта за ислямско действие (ФИД) - главната опозиционна сила, с подкрепата на левите партии. Той започна след петъчната молитва пред сградата на правителството, откъдето участниците се насочиха към египетското посолство.
ФИД не иска смяна на режима в кралството, но настоява за политически реформи. За един месец бяха организирани няколко протеста срещу поскъпването на живота въпреки социалните мерки, но броят на участниците в демонстрациите намаля, след като ФИД започна диалог с правителството и с крал Абдула II.
В Сирия призивът в интернет за организиране днес на протести "срещу автокрацията, корупцията и потисничеството" остана без продължение, предаде АФП.
След петъчната молитва обстановката в Дамаск бе абсолютно спокойна, особено край джамиите. Големи площади в столицата, където се изля проливен дъжд, също бяха безлюдни в почивния ден.
По главните улици имаше повече представители на силите за сигурност от обичайно.
Група във "Фейсбук", подкрепена от няколко хиляди души, отправи призив за протест под наслов "Сирийска революция 2011 г." след днешната молитва - "първия Ден на гнева на сирийския народ и на граждански бунт във всички сирийски градове".
Председателят на Сирийската лига за защита правата на човека Абдел Карим Рихауи каза за АФП, че сирийските опозиционери не са откликнали на призива, тъй като са убедени в безполезността на протестите при сегашните условия. Призивите във "Фейсбук" са отправени от чужбина, уточни той.
Суданската полиция използва палки и сълзотворен газ, за да разпръсне нов протест на студенти в щата Сенар, предаде Ройтерс.
Демонстрацията беше част от серия протести, вдъхновени от събитията в Тунис и Египет.
Около 200 студенти излязоха пред университета на Сенар, за да изразят възмущението си от покачването на цените и да настояват за промени във властта и за реформи. Досега протестите, организирани главно около университетите в Судан, не срещнаха по-широка обществена подкрепа.
Вчера полицията арестува десетки души в близост до мястото на планиран нов протест в северно предградие на суданската столица Хартум.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!