Съвсем скоро дeвизът на египетските "Мюсюлмански братя" - "Ислямът е решението", ще може уверено да се приложи към всички арабски държави в Северна Африка, които неотдавна протестираха срещу крайната светска нагласа на своите режими, пише ИТАР-ТАСС в кореспонденция от Кайро.
Към Алжир, където ислямистите проявиха своите аспирации към властта още преди 20 години и това доведе до задълбочаващ се с годините открит въоръжен конфликт в страната, сега се присъедини Тунис, а Либия и Египет са на път да го направят.
Големите изборни успехи на ислямистите от партията "Ан Нахда" (Възраждане) на първите свободни избори в Тунис в неделя и въвеждането на шериата в Либия тревожат френския печат днес, съобщава Франс прес.
Ислямистите в Тунис уверено идват на власт,
в Либия - претендират за ключови постове в правителството, а в Египет се готвят за победа на изборите.
Историческите избори за Националното учредително събрание в Тунис - първите в страната след революцията - дадоха сериозен шанс на забраненото по-рано ислямистко движение "Ан Нахда" да участва активно в законодателния орган.
По предварителни данни ислямистите уверено водят и могат да получат над половината от депутатските места. Окончателните резултати се очакват днес.
В Либия се наблюдава същата тенденция - ислямистите претендират за ключови места в правителството. Според наблюдатели именно те ще преобладават в министерския кабинет и те са предопределили оставката на председателя на Изпълнителния комитет на Преходния национален съвет - Махмуд Джибрил.
Според първоначалния план Джибрил трябваше да формира правителството. Това обаче противоречало на плановете на "Висшия съвет за защита на революцията" в Триполи, в чийто състав влизат предимно сътрудници на въоръжените групи на ислямистите начело с Абдул Хаким Белхадж.
Той даде да се разбере, че ислямистите възнамеряват да поискат лъвския пай от местата в бъдещия изпълнителен орган на властта и се изказа в подкрепа на оставката на Джибрил и неговите хора - предимно технократи, преминали на страната на ПНС и в тясно сътрудничество с Лондон и Париж.
В същото време председателят на ПНС Мустафа Абдул Джалил вече му се наложи да се извинява за изявленията си, че шeриатът ще лежи в основата на законодателството на страната.
Независимо че ислямското право е залегнало в конституциите на практически всички арабски страни, включително и на най-умерените, към които неотдавна се причисляваше Египет, думите на Абдул Джалил изплашиха мнозина в Европа. Европейците с нетърпение очакват от Либия да съблюдава правата на човека и други западни либерални ценности.
Както каза председателят на ПНС,
либийците ще живеят според шериата, но ще останат умерени мюсюлмани
"Искам да уверя световната общност, че ние, либийците, сме мюсюлмани, но умерени мюсюлмани," каза той.
"Като мюсюлмани спазваме догмите на исляма, които не са заплаха за която и да е политическа партия или фракция. И шериатът трябва да стане източник на законодателството", каза той, като подчерта, че това не означава отменяне на всички предишни закони.
В Египет в понеделник завърши регистрирането на кандидатите за парламентарните избори, насрочени за 28 ноември. По данни на Централната избирателна комисия над 10 хил. души се кандидатират за 498 места в Народното събрание.
По аналогия с Тунис забранената преди много години асоциация "Мюсюлмански братя" се бори най-активно за властта. Партията вече успя да се изпокара с почти всички умерени и не толкова умерени фракции, в това число салафистите - последователи на едно от най-радикалните течения в исляма, които също искат да решават съдбата на страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!