Бившият президент на Йемен Али Абдула Салех официално предаде властта на своя приемник - новоизбрания държавен глава Абд Рабу Мансур Хади, предаде АФП.
Хади беше вицепрезидент на Салех, негов временен заместник в последните месеци и единственият претендент
за поста държавен глава на състоялите се на 21 февруари избори. Той положи клетва в събота.
Салех напуска след 33 години на власт в съответствие със споразумението с опозицията, постигнато с посредничеството на монархиите от Съвета за сътрудничество в Залива и подписано през ноември миналата година. В замяна той получи имунитет срещу съдебно преследване. Споразумението сложи край на продължилите около година антиправителствени протести в Йемен, в които загинаха стотици хора, припомня АП.
Салех на три пъти отказваше да подпише документа, преди да го приеме.
Сега противниците му се опасяват, че ако остане в Йемен, той
ще продължи да контролира страната
чрез мрежата от свои роднини и приятели на отговорни постове.
И тези опасения не са безпочвени. Салех остава начело на управлявалата досега партия Общ народен конгрес. Той запазва силни политическите си позиции, а негови близки родственици остават на ключови постове, в това число начело на командването на Републиканската гвардия и на силите за сигурност.
Приближени на Салех, обаче, твърдят, че той щял да отиде
в изгнание в Етиопия.
Източниците казали пред АП, че експрезидентът ще напусне до два дни Йемен заедно с част от семейството си. Дипломат в Сана потвърдил, че за пристигането на Салех в Етиопия е извършена предварителна подготовка.
Салех е
автократ и умел тактик,
който близо година кърваво потушаваше народния бунт, преди да се съгласи да подпише споразумение за предаване на властта.
Той беше тежко ранен при атентат срещу президентския дворец в Сана през юни и бе приет в болница в Саудитска Арабия. През септември обаче се върна в йеменската столица, опровергавайки противниците си, които смятаха, че с него е свършено.
Този 69-годишен нисък и набит човек с остър поглед и тънки мустачки е обвиняван от критиците си в семейственост и корупция. Най-големият му син Ахмед, неговите братя и племенници контролират въоръжените сили и органите за сигурност.
Салех, който казва, че
да управляваш Йемен е все едно "да танцуваш върху змии",
бе държавен глава на тази бедна страна и единствена република на Арабския полуостров от 1978 г.
След като в течение на три десетилетия се бе приспособявал към традиционните обществени структури, за да оцелее, още в началото на бунтовете през януари 2011 г. той настрои срещу себе си различните групи в обществото, включително влиятелните племена, които до момента умело противопоставяше едно на друго, за да запази властта си.
Преди да избухне протестното движение Салех се готвеше да спечели нов президентски мандат след изтичането на сегашния през 2013 г.
Огласените от "Уикилийкс" (WikiLeaks.org) дипломатически телеграми показаха човек, който
става все по-авторитарен през последните години.
"От 1994 г. насам той смята, че е единственият, способен да взема решения в страната (...) и не слуша никого", се казва в грама от 31 август 2009 г., в която е цитиран братовчедът на президента Мохамад ал Кадхи.
Роденият на 21 март 1942 г. Салех се появява на политическата сцена през 1962 г., когато с държавен преврат в Сана е свален последният имам и е установена република. Избухва гражданска война. Египет, управляван тогава от Гамал Абдел Насър, поддържа военните, а Саудитска Арабия подпомага преданите на сваления монарх племена. Войната завършва през 1970 г.
В същото време на юг британците са изправени пред мощно въстание и през 1967 г. напускат района. Tам е създадена Народна демократична република Йемен - единствената марксистка арабска държава.
През 1978 г. неизвестният доскоро офицер Салех бива избран от Учредителното събрание да замени убития при атентат президент на Северен Йемен Ахмед ал Гашми.
Салех работи за обединяването на Севера е Юга и през 1990 г. става
първият президент на обединен Йемен.
Четири години по-късно смазва предприет от южняците опит за отцепване.
Салех е женен, има 14 деца - петима синове и девет дъщери. Най-големият му син Ахмед беше смятан за потенциален приемник на баща си.
Президентът е член на зайдитската общност - шиитско течение, чиито последователи са около 30% от йеменците. Зайдитите са преобладаващата част от населението в Северен Йемен, където президентът е принуден да овладява кървав бунт.
Салех трябваше да се справя и с присъствието в страната си на последователите на Осама бин Ладен, обвиняван в същото време от критиците си, че самият той е насърчил навлизането на "Ал Кайда". Той обаче използва заплахата в своя полза - стана съюзник на САЩ и получаваше помощ от 150 млн. долара годишно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!