Външните министри на ЕС приеха нови санкции срещу Сирия, които включват съпругата, майката, сестрата и снахата на сирийския президент Башар Асад.
Санкциите са визови забрани и замразяване на активи.
Това означава, че санкционираните лица няма могат да пътуват в рамките на ЕС или да пазаруват от компании в страните членки на съюза от свое собствено име.
В последните първата дама Асма Асад попадна в центъра на медийното внимание, след като британският в. "Гардиън" разкри поредица от имейли между нея и съпруга й, от които става ясно, че те са
пазарували дискове с попмузика и луксозни вещи, докато Сирия е потънала в кръв.
Асма, обаче, има британско гражданство, защото е родена във Великобритания, и това вероятно означава, че няма да може да й се забрани да пътува до Великобритания, отбеляза представител на ЕС.
Новите санкции обхващат още седем членове на сирийското правителство, включително министрите на електроенергетиката и на местното управление, един бизнесмен и две подкрепящи режима фирми.
Това е 13-ия поред пакет от санкции.
С днешното решение се прибавят 12 физически и 2 юридически лица към списъка на ЕС за санкции срещу Сирия, в който вече бяха включени 114 официални лица, в това число президентът Башар Асад, и 39 фирми.
Междувременно Съветът на ООН за човешките права осъди днес "рязкото ескалиране" на насилието в Сирия и
удължи мандата на докладчиците, които следят за престъпления срещу човечеството,
включително екзекуции и мъчения, предаде Ройтерс.
Базираният в Женева 47-членен Съвет прие резолюция, внесена от Дания от името на ЕС, която удължава мандата на разследващата комисия до сесията на Съвета през септември.
41 страни гласуваха "за", три "против (Китай, Куба и Русия) и две се въздържаха. Една делегация, на Филипините, не взе участие в гласуването.
По-рано Съветът отхвърли предложение на Русия за поправки в резолюцията, която да осъжда и смъртоносните "терористични атаки" в Дамаск и Алепо по-рано този месец. Руската делегация определи резолюцията на ЕС като едностранна.
ЕС прие и нови санкции срещу Иран заради нарушения на човешките права, предаде АП. На срещата си в Брюксел външните министри на ЕС добавиха 17 души в списъка за визови забрани и замразяване на активи, с което включените в списъка стават 78 души. Същевременно ЕС удължи действието на санкциите с още една година.
Върховният представител на ЕС за външната политика Катрин Аштън заяви, че санкциите са приети заради "продължаващото нарастване на екзекуциите и широкоразпространените репресии над ирански граждани, включително правозащитници, журналисти и членове на опозицията". ЕС е наложил санкции на Техеран и заради ядрената му програма, за която се подозира, че има военно предназначение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!