Държавните и правителствените ръководители от Европейския съюз поискаха от министрите на външните работи на своите страни да проучат всички възможни варианти за оказване на помощ на сирийската опозиция и за защита на цивилното население, предадоха ДПА и ИТАР-ТАСС, като се позоваха на президента на ЕС Херман ван Ромпой.
"Имаме морален дълг
по този въпрос, загубени бяха толкова много невинни животи", каза Ван Ромпой пред журналисти след края на последната за тази година среща на върха на съюза. Той даде да се разбере, че ЕС ще положи всички усилия за поддържане на сирийската опозиция, отстраняване на президента Башар ал Асад от власт и изграждане на една демократична Сирия.
Германският канцлер Ангела Меркел съобщи, че с останалите лидери от ЕС
не са обсъждали възможността да бъде смекчено
оръжейното ембарго
срещу Сирия, за да може бунтовниците да бъдат
снабдявани с оръжия, предаде ДПА. Меркел изключи категорично
възможността Башар ал Асад да остане начело на страната.
Сирия е в отчаяна ситуация и бездействието не е опция, предупреди британският премиер Дейвид Камерън, цитиран от Ройтерс. Той се обяви за проучване на всички възможности за подпомагане на сирийската опозиция. Европейският съюз и Великобритания трябва да направят всичко по силите си, за да ускорят прехода в Сирия, призова той.
По-рано днес френският президент Франсоа Оланд прикани ЕС да помогне за ускоряване на падането на сирийския президент от власт.
Днешното изявление, че европейските лидери искат да бъдат
проучени всички опции за оказване на помощ на сирийските
бунтовници, е най-силното от страна на Евросъюза в тяхната
подкрепа от началото на бунта преди повече от 20 месеца,
отбелязва Ройтерс. То открива
възможността за доставка на
невоенно оборудване и дори на оръжия
за противниците на режима на Асад.
Според официални източници, цитирани от Ройтерс, Великобритания и Франция са искали даже дискусия за евентуално вдигане на оръжейното ембарго срещу Сирия, с цел подпомагане на бунтовниците. Германия обаче е проявила по-голяма предпазливост по въпроса в сравнение с Великобритания и Франция.
Темата може да бъде обсъдена най-рано на 28 януари, на следващата среща на министрите на външните работи от ЕС в Брюксел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!