ЕС наложи оръжейно ембарго на Либия, замрази авоари и наложи визови забрани за Муамар Кадафи и 25 души от близкото му обкръжение.
Решението беше взето единодушно от постоянните представители на 27-те страни от ЕС на заседание в Брюксел, заяви европейски дипломат.
Така обхватът на санкциите на ЕС надхвърли този на приетите от Съвета за сигурност на ООН, предаде АФП.
Списъкът на лицата, за които важи замразяването на авоарите и забраните за пътувания, е по-дълъг от този на ООН, който беше съответно за шест и за 16 души, уточни дипломатът.
Приетите от ЕС санкции подсилват тези на ООН.
Очаква се те да бъдат официално утвърдени по-късно днес от Европейския съвет.
По-рано днес при откриването на годишната сесия на Съвета на ООН за човешките права в Женева върховният представител на ЕС за външната политика Катрин Аштън заяви, че съюзът бързо ще наложи санкциите.
ЕС работи в тясна връзка със САЩ и Съвета за сигурност на ООН за бързо и координирано налагане на санкции на Либия, където се използва бойна авиация за удари над демонстранти, каза тя.
Международният наказателен съд е започнал проучване на обстоятелствата около убийствата на цивилни в Либия, съобщи АП.
Главният прокурор Луис Морено-Окампо обяви, че се надява "до дни" да вземе решение дали да даде заповед за пълно разследване, което може да доведе до
предявяването на обвинения
в престъпления срещу човечеството.
Негови подчинени вече са установили контакти с либийски военни, за да се създаде ясна представа за командната структура в либийските въоръжени сили и да се определи кой от висшите военни или политици може да бъде обект на обвинения.
"Лидерите на Либия, които са замесени в престъпления, няма да останат ненаказани", заявил Морено-Окампо пред журналисти.
Според приетата резолюция 1970 на Съвета за сигурност на ООН "системните нападения" срещу цивилното население в Либия "може да се третират като престъпление срещу човечеството", предаде АФП.
След като бе създаден през 2002 г., Международният наказателен съд се превърна в първия постоянен трибунал, който при право да съди извършители на военни престъпления, на престъпления срещу човечество и на престъплението геноцид, посочва АФП.
Съюзът предприема действия
да установи контакти с
преходните власти,
създадени от противници на режима на Муамар Кадафи, съобщи говорител на Аштън, цитиран от АФП.
Тези усилия "показват конкретен стремеж да помогнем на либийската опозиция и да работим с нея".
В градовете, които вече са под контрола на противниците на режима на Кадафи, бе създаден Национален независим съвет.
Вчера САЩ също обявиха, че са готови "да предоставят всякаква подкрепа" на либийската опозиция.
Според еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер режимът на Муамар
Кадафи е
изгубил контрол над повечето петролни и газови залежи
в страната, съобщи АП.
Находищата са в ръцете на местни кланове или лидери на временни местни администрации, които започнаха да се появяват след бунтовете и хаоса извън столицата Триполи.
Безредиците в Либия предизвикаха сериозно безпокойство на световния петролен пазар заради опасността протестите да обхванат и други страни членки на ОПЕК в района, което би довело до сериозен недостиг на петрол и газ и до рязко увеличаване на цените.
Междувременно египетските власти наложиха забрана на бившия президент Хосни Мубарак
и семейството му е да напускат страната, предадоха световните агенции, позовавайки се на египетската генерална прокуратура.
Авоарите на семейството в Египет бяха замразени.
Освен подалия оставка на 11 февруари Мубарак, решението на прокуратурата засяга съпругата му Сюзан, двамата му синове Аля и Гамал и съпругите им Хайди Расех и Хадига ал Гамал.
Смята се, че Мубарак понастоящем се намира в египетския курортен град Шарм ел-Шейх.
В съобщението на генералната прокуратура на Египет се дава и частична информация за тайните лични сметки на клана Мубарак. Според съобщението само в клона на националната банка "Ал Ахли" в квартала, обитаван от семейството, са разкрити сметки на бившата първа дама и на синовете Аля и Гамал за милиони долари, предаде ИТАР-ТАСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!