Турската армия занапред ще отговори на всяко едно нарушение на границата й със Сирия, а сирийският режим ще бъде разглеждан от Анкара като открита и близка заплаха за Турция. Това предупреди днес в изказване пред парламентарната група на своята Партия на справедливостта и развитието (ПСР) турският премиер Реджеп Тайип Ердоган, цитиран от световните агенции и турските медии.
Правилата за ангажимента на турските въоръжени сили се промениха след свалянето на турски самолет от Сирия миналата седмица, посочи Ердоган пред депутатите.
"Всеки военен обект от Сирия, който приближава границата на Турция,
ще бъде смятан за заплаха и ще бъдат предприети действия като при военна заплаха.
Предупреждаваме сирийския режим да не допуска грешка и да не изпитва турското ръководство," заяви още турският премиер, цитиран от турската частна телевизия Си Ен Ен - Тюрк.
Министър-председателят подчерта, че страната му "няма да се впусне в действия, целящи предизвикване на война, но нападението срещу разузнавателния й самолет, който е бил умишлено взет на прицел, няма да бъдат оставени без отговор".
Разумният подход на Турция спрямо свалянето от Сирия на турски самолет
не бива да бъде бъркан със слабост,
заяви турският министър-председател, цитиран от Ройтерс.
Ердоган подчерта, че гневът на Турция е също толкова силен, колкото приятелството й е ценно. Турция беше в пълното си право по отношение на свалянето от Сирия на "невъоръжен разузнавателен изтребител в международното въздушно пространство" в петък, заяви още Ердоган пред депутатите от ПСР в парламента.
Ердоган подчерта, че турският изтребител е бил нападнат в международни води, но е паднал в сирийските териториални води, като обясни, че летателният апарат е попаднал по грешка и за кратко в сирийското въздушно пространство. "Краткотрайното нарушаване на границата не може да бъде използвано като оправдание за неправомерно нападение," заяви още турският министър-председател, изтъквайки, че от началото на тази година турското въздушно пространство е било нарушавано от други страни 114 пъти, включително от сирийски хеликоптери.
"Позицията на Сирия също е ясно доказателство, че нашият изтребител е бил нападнат във
вражески акт",
изтъкна Ердоган. Наред с критиките към сирийския режим, който определи като "тираничен и несправедлив", турският премиер използва случая и отново да изрази подкрепата си за сирийската опозиция и народ.
"Турция ще бъде солидарна с нашите братя в Сирия, докато не дойде нов режим. Ще предложим всякаква възможна помощ за освобождаване на сирийците от диктатурата," заяви турският премиер.
Подчертавайки, че с нападението е започнал нов етап в отношенията между Турция и Сирия, Ердоган каза:
"Вече е ясно, че режимът на Асад се е превърнал в заплаха за турската сигурност".
Междувременно генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен обобщи твърдата позиция на всички страни от НАТО, че
свалянето на турски изтребител е напълно "неприемливо действие, което осъждаме решително".
Изявлението на Расмусен беше направено след днешното извънредно заседание на Северноатлантическия съвет, свикано по искане на Турция по силата на чл. 4 от Северноатлантическия договор.
Текстът предвижда общи консултации между страните от организацията, когато по мнение на която и да било от тях териториалната цялост, политическата независимост или сигурността на някоя от страните от алианса е застрашена.
По думите на Расмусен свалянето на самолета е поредното доказателство, че Сирия не уважава човешкия живот, мира и сигурността.
Продължаваме да наблюдаваме със загриженост и отблизо ситуацията, съюзниците изразяват своята пълна солидарност с Турция, добави той.
В отговор на въпрос какво ще предприеме НАТО при повторение на подобен случай Расмусен изрази надежда сходни събития повече да не се случват, както и очакване напрежението в района да не продължи да се покачва.
Ако нещо се случи, съюзниците ще продължат да наблюдават ситуацията и ако е необходимо, ще се консултираме и ще обсъдим какво друго би могло да бъде направено, заяви той.
Очаквам Сирия да вземе всички мерки за избягване на подобни събития занапред,
добави Расмусен.
Той уточни в отговор на въпрос, че на днешното заседание на посланиците на 28-те страни от НАТО не е било обсъждано прилагането на чл. 5 от Северноатлантическия договор, според който въоръженото нападение на една или повече държави от организацията се приема за нападение срещу всички страни от алианса.
Този текст е влизал в сила само един път от основаването на НАТО през 1949 г., след нападенията в САЩ през 2001 година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!