Няма връщане назад за въстанието на египтяните срещу президента Хосни Мубарак, заяви египетският опозиционен лидер Мохамед ел Барадеи пред хиляди демонстранти в центъра на Кайро.
Опозиционните сили в страната се обединиха около решението той да бъде техният представител, който да преговаря с правителството.
Пред телевизия "Ал Джазира", чиито предавания по-късно бяха преустановени на територията на страната, една от водещите фигури на общността "Мюсюлмански братстя" Есам ел Ериан потвърди, че опозицията подкрепя идеята Барадеи да води от нейно име преговори с режима.
Мюсюлмански братя има 2 млн. членове и е най-голямата опозиционна сила в страната.
Барадеи, който бе генерален директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) и е носител на Нобелова награда за мир, в четвъртък вечерта се завърна в родината си от Виена, където живее, за да се включи в протестите срещу управляващите.
Вие си върнахте правата и за това, което започнахме, няма път назад, заяви той пред ликуващото множество в неделя, което отвърна с призива "Долу Мубарак!".
"Ние имаме едно основно искане - край на режима и начало на една нова ера, на един нов Египет. Египет ще поеме по пътя на свободата, развитието и плурализма".
Барадеи помоли протестиращите за търпение и обеща промяна през следващите няколко дни".
Много либерално настроени египтяни виждат в Барадеи бъдещия лидер
на страната, който се намира в добри отношения със Запада и може да прокара демократични и икономически реформи. Не всички обаче в Египет изпитват такова доверие към него, отбелязва ДПА.
"Разочаровани сме от Барадеи. Очаквахме повече от него - да организира по-добре опозицията", коментира студент по медицина пред агенцията. Според него той ще бъде приет като временен лидер, но ще трябва да докаже, че е способен да управлява страната.
Други противници на режима се отнасят скептично към възможността Барадеи да заеме президентския пост, тъй като през последните години е прекарал твърде малко време в Египет. Някои са на мнение, че само военен може да поеме управлението на страната.
Водещи опозиционни фигури говориха в неделя пред демонстрантите, събрали се на протести за шести пореден ден.
Ораторите призоваха да бъде съставен комитет под ръководството на въоръжените сили, който да поеме отговорност за сигурността. Имаше и призив опозиционните групировки да се обединят и да съставят комитет, който да действа като временно правителство, в случай че президентът Мубарак се вслуша в исканията на протестиращите за оставка.
Пред множеството на площада говориха и представители на "Мюсюлмански братя" и на младежкото движение "6 април", което започна протестите. Един от ораторите бе Айман Нур, кандидат за президент на последните избори през 2005 г.
Според очевидци за пръв път от началото на протестите
опозиционни фигури са се появили заедно на обществено място
Резултатите от последните парламентарни избори в Египет, произведени в края на миналата година, които бяха отхвърлени от опозицията като нередовни, ще бъдат коригирани в съответствие с очакваните в скоро време съдебни решения, съобщи днес председателят на Народното събрание Фатхи Сорур.
Той припомни, че са се чули гласове за разпускане на парламента. По думите му този въпрос сега е обект на разследване от Касационния съд.
Основните опозиционни политически сили в Египет се обявяват за анулиране на резултатите от вота, който бе спечелен от управляващата Национално-демократическата партия (НДП) на президента Хосни Мубарак с над 80% от гласовете, тъй като според тях той е бил опорочен от измами и насилие.
Обещанието на председателя на парламента обаче не задоволи демонстрантите. Всички тези неща са успокоения, коментира един от тях пред ДПА. Друг определя евентуалното "коригиране" на резултатите като "трагикомедия".
Фатхи Сорур съобщи още, че новото египетско правителство се е събрало на заседание миналата нощ, за да обсъди проблема с корупцията и високата безработица.
Същевременно Хосни Мубарак възложи на новия премиер Ахмед Шафик задачата
да насърчи демокрацията чрез диалог с опозицията
и да възстанови доверието в икономиката на страната, предаде Франс прес.
В изявление, излъчено по телевизията, президентът заяви, че приоритет на новия премиер ще е запазването на субсидирането, контролът над инфлацията и създаването на работни места, посочва Ройтерс.
Искам от вас да върнете доверието в нашата икономика, каза Мубарак в писмо до Шафик, прочетено по телевизията. Доверявам се на способността ви да осъществите икономическа политика, съответстваща на нуждите на страдащия народ.
Преди всичко искам да подчертая колко важно е да се пристъпи сериозно и ефективно към повече политически, конституционни и законодателни реформи чрез обширен диалог с партиите, позволявайки им по-широко участие.
Мубарак настоя правителството да превърне възстановяването на спокойствието и стабилността в страната в свой първостепенна задача в работата си.
Една от причините за безпрецедентните масови протести, обхванали Египет в последните дни, е високото равнище на безработицата, разширяващата се пропаст между бедни и богати, както и потискането на свободите и монополизирането на властта от страна на управляващата Националнодемократическа партия, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Над 40% от населението на 80-милионен Египет (най-гъсто населената държава в арабския свят) живее с по-малко от 2 долара на ден.
В страната има висока безработица и корупция, а цените на основните хранителни продукти растат.
По повод на случващото се в Египет, българският външен министър
Николай Младенов заяви: "Събитията от последната седмица показват нуждата от сериозни социално-икономически реформи, които да гарантират демокрацията и човешките права в Египет", съобщиха от МВнР.
"Волята на египтяните за реформи е категорична. На нея трябва да се отговори с разум, диалог и промяна, нo без да сe правят компромиси със сигурността на народа на Египет.
Окуражен съм от назначаването нa Омар Сулейман за вицепрезидент и на Ахмед Шафик за премиер, които сега - заедно с цялото правителство - следва да покажат решителност и да отговорят на очакванията за промяна, демокрация и повече представителност", коментира Николай Младенов.
"България категорично осъжда използването на насилие срещу протестиращите и изказва съболезнования за всички, които паднаха жертва през последните дни. Недопустимо е прекъсването на комуникациите, телефоните и интернет връзките на страната.
Същевременно ние сме окуражени от множеството примери, в които египетската армия и народ застанаха заедно в тези трудни моменти", отбелязва още министърът.
"Сега Европа трябва да подкрепи Египет по пътя на реформите и промяната, в името на по-голямо участие на обществото в управлението на страната, като се избегне дестабилизацията, насилието и хаоса", заключава Младенов.
Междувременно, САЩ остават на позицията, че са необходими реформи
в страната, но не обвързват това с оттеглянето на Хосни Мубарак, когото смятат за партньор в Близкия изток. Държавният секретар Хилари Клинтън заяви, че САЩ искат Египет да се превърне в демократична държава и призовават за свободни и демократични избори.
Тя обаче отказа да се ангажира с отговор на въпроса дали властта на президента Хосни Мубарак е стабилна.
По думите й трябва да има мирно прехвърляне на властта, така че "никой да не запълва празнини, така че да няма празнини, а добре обмислен план, който да осигури демократично управление с участието на всички".
"Освен това не искаме смяна на властта, която няма да доведе до демокрация, а до потисничество и която ще сложи край на стремежите на египетския народ".
Според нея за момента египетската армия действа сдържано спрямо демонстрантите и в САЩ не стои на дневен ред спирането на помощите за Египет. Вашингтон отпуска всяка година 1,5 млрд. долара на Кайро, огромната част от които са за военни цели.
Хилари Клинтън определи назначаването на Омар Сулейман за вицепрезидент като "едва началото на дълъг списък от реформи".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!