Едва започнало да стихва, политическото напрежение в Кайро рязко се повиши след изказването на президента Хосни Мубарак, съобщи ИТАР-ТАСС.
Опозицията, разгневена от факта, че въпреки очакванията Мубарак не излезе в оставка, свиква
днес след петъчната молитва голяма демонстрация,
твърдейки, че президентът все пак ще трябва да изпълни исканията им.
Във "Фейсбук" се множат призивите за организиране на шествие до президентския дворец. Около две хиляди души още през нощта тръгнаха към охраняваната от армията президентска резиденция "Ел Уруба", откъдето Мубарак се обърна към нацията.
Позовавайки се на очевидци, ДПА по-рано съобщи, че хиляди протестиращи са тръгнали към сградата на държавната телевизия и радио близо до пл. "Тахрир".
Решението на Мубарак означава, че в течение на няколко месеца вицепрезидентът Омар Сулейман ще представлява Египет на световната сцена и ще осъществява вътрешната политика, а
президентът ще остане гарант на конституцията,
която не позволява на вицепрезидента, изпълняващ президентски функции, да разпуска парламента и правителството, нито да внася поправки в самата конституция.
В снощната си реч Мубарак потвърди, че няма да се кандидатира за нов президентски мандат, призна, че правителството му е допускало грешки и че исканията на демонстрантите са легитимни и изрази съжаление за жертвите на 17-дневните протести.
"Никога не съм се поддавал на чужд диктат, винаги съм пазел мира и съм работел за Египет и стабилността му. Никога не съм се стремял към властта", каза Мубарак и заяви, че иска да бъде погребан в Египет, отбелязва Франс прес.
"Египет ще се взриви. Сега армията трябва да спаси страната",
заяви в "Туитър" египетският опозиционер Мохамед ел Барадеи след обръщението на Мубарак.
"Призовавам египетската армия да се намеси незабавно, за да спаси Египет. На карта е поставено доверието в армията", заяви Ел Барадеи.
Пред телевизия Си Ен Ен Ел Барадеи разкритикува "мащабната измама" от страна на египетския президент.
"Хората тук са изумени. Те са много разгневени и много се страхувам, че това може да прерасне в насилие", заяви Ел Барадеи от Кайро.
Той обвини Мубарак, че застрашава бъдещето на страната си само и само да остане на власт. Унизително е президент да няма власт, той обаче иска да остане президент.
Това е смайващата ситуация, отбеляза бившият шеф на МААЕ.
Сулейман е само едно продължение на Мубарак -
двама близнаци и нито един от тях не е приемлив за народа, добави той.
Ел Барадеи предложи Мубарак да отстъпи поста на тричленен съвет и правителство на националното единство.
Това правителство трябва да се състои от заслужаващи доверие експерти, посочва носителят на Нобелова награда за мир. След едногодишен преходен период трябва да се организират свободни и демократични избори.
През тези 12 месеца трябва да се изготви и преходна конституция, описва последователните стъпки, които трябва да се предприемат, Ел Барадеи.
Висш представител на египетската опозиционна партия "Ал Гад" заяви, че е разочарован от изявленията на Мубарак.
"Разочаровани сме. Имаше големи очаквания, особено след като военните засилиха присъствието си, хората очакваха друго", каза генералният секретар на партията Уаел Науара, цитиран от ДПА.
Представител на най-голямата опозиционна организация в Египет "Мюсюлманското братство" заяви, че президентът Мубарак пренебрегва волята на народа.
Президентът на САЩ Барак Обама призова египетското правителство
да обясни на народа си обявените вчера от Хосни Мубарак промени,
предаде Асошиейтед прес.
В изявление Обама заяви, че египтяните са били уведомени за предаването на властта, но още не е ясно, че промените са неотложни, смислени и достатъчни.
Голяма част от египтяните не са убедени, че правителството има сериозно намерение да осъществи реален преход към демокрация.
"Отговорност на правителството е да каже ясно на египетския народ какви са плановете на Мубарак. Призоваваме египетското правителство да разясни своевременно направените промени и да изложи ясно и недвусмислено последователните стъпки в процеса, водещ до демокрация, каза Обама", цитиран от ДПА.
Американският президент призова египетското правителство да се въздържа от репресии и жестокости срещу протестиращите, посочва Франс прес.
Сега е моментът за промяна в Египет,
заяви ръководителката на дипломацията на ЕС Катрин Аштън, цитирана от Франс прес.
Президентът Мубарак още не отворил пътя за по-бързи и дълбоки реформи. Ще следим с особено голямо внимание реакцията на египетския народ в следващите часове и дни, посочи в изявление Аштън.
Испания и Германия призоваха
Европа да изиграе по-активна роля в насърчаването на прехода към демокрация в Египет,
предаде ДПА.
Двете страни са съгласни, че Европа трябва да покаже по-голяма ангажираност в процеса за демократично развитие в Северна Африка, заяви пред журналисти германският президент Кристиан Вулф след среща с испанския премиер Хосе Сапатеро.
Вулф подчерта, че е важно в страните от Северна Африка да има гражданско общество, средна класа, социална справедливост и свобода на печата.
Според президента е нужно да се обърне внимание на онези, които извършват демократични реформи в тази част на света.
Френският президент Никола Саркози изказа надежда, че Египет
няма да се превърне в религиозна диктатура като тази в Иран
Саркози каза, че оттеглянето на Мубарак в полза на вицепрезидента Омар Сулейман е било неизбежно.
От цялото си сърце се надявам зараждащата се демокрация в Египет да успее да изгради политически формации, структури и принципи, за да намери пътя към демокрацията, а не към религиозна диктатура като в Иран, заяви френският президент имайки предвид революцията свалила през 1979 г. шаха на Иран и завършила с ислямска диктатура на аятолах Хомейни.
Германският външен министър Гидо Вестервеле изрази разочарование от речта на Мубарак, която според него не е очакваната стъпка напред.
Според него обръщението на египетският президент не допринася за успокояването на обстановката в Египет.
Безпокойството на международната общност е по-силно след обръщението,
отколкото преди него, отбеляза Вестервеле и призова протестиращите да не пробягват до насилие.
Екстремистите нямат място в бъдещото египетското правителство, заяви представител на Държавния департамент на САЩ.
Искаме да сме сигурни, че процесът на преход няма да бъде заложник на екстремистите или онези, които не вярват дълбоко в открития и демократичен процес, който желаем, каза пред Конгреса на САЩ заместник-държавният секретар Джеймс Стейнбърг.
Британският външен министър Уилям Хейг заяви, че последствията от обръщението на Мубарак остават неясни и отново призова за бърз преход към правителство с по-широко представителство, посочва Асошиейтед прес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!