Проектът за конституция на Египет, подкрепян от ислямистите, е одобрен с 64% от гласовете след втория кръг на референдума вчера.
Това заяви днес представител на "Мюсюлманските братя", позоваващ се на неофициални резултати.
Този процент е сумарен за двата кръга от референдума.
Първата фаза на вота беше миналата събота и тогава неофициални резултати показаха, че проектът на конституцията е одобрен от близо 57% от гласоподавателите.
Според нашите изчисления финалният резултат на втория тур е 71% "за", а общият резултат от двата кръга е 63,8%, заяви цитираният представител.
Представител на опозицията заяви за Ройтерс, че според тяхното неофициално преброяване на гласовете резултатът от вота също е положителен.
Комитетът, който организира референдума, вероятно няма да обяви официалните резултати по-рано от понеделник, след като бъдат изслушани контестациите.
Ако резултатът бъде потвърден, парламентарни избори ще бъдат свикани в рамките на два месеца.
Ислямистките поддръжници на президента Мохамед Морси казват, че конституцията е жизненоважна за прехода към демокрация близо две години след отстраняването на автократа Хосни Мубарак.
Те твърдят, че тя ще осигури необходимата стабилност, която да помогне на крехката икономика.
Опозицията обаче обвинява Мурси, че прокарва текстове, които са в полза на ислямистите, и игнорира правата на християните, които са около 10% от населението, както и тези на жените. Те казват, че тази конституция ще предизвика нови безредици.
"Те (ислямистите) управляват страната, те провеждат вота и влияят на хората, така че какво друго може да се очаква?", коментира високопоставен представител на основната опозиционна коалиция - Фронт за национално спасение.
Правозащитни организации заявиха, че е имало някои нередности в процеса на гласуването. Избирателната активност във втория етап от референдума, по данни на "Мюсюлманските братя", е била 30%.
Египетската опозиция ще оспорва резултатите от референдума,
тъй като според нея обявената от управляващите победа е резултат от измами, предаде Франс прес. От основната опозиционна партия - Фронт за национално спасение (ФНС) смятат, че правилата за гласуване са нарушавани масово.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!