Далече от родината си, Рами Абдел Рахман ръководи мрежа от 200 правозащитници в Сирия, които го информират минута по минута за репресиите на режима на президента Башар ал Асад.
"Ние сме нормални хора, имаме нормален живот и семейства. Нямаме офиси и работим от дома си или от работните си места", разказва 40-годишният Абдел Рахман в телефонно интервю от дома си в Ковънтри (Великобритания).
Ръководената от него Сирийска обсерватория за правата на човека се наложи в международния медиен пейзаж като един от
главните източници на информация
за над четиримесечното протестно движение срещу сирийския режим.
Западни журналисти нямат право да влизат в Сирия и неговите активисти със списъците им с убити, базирани на болничните регистри, са единственият източник на информация за жертвите на репресиите.
Абдел Рахман, роден в Банияс, на сирийския бряг на Средиземно море, е единственият активист от мрежата, който живее в чужбина. Членовете на организацията
не се познават помежду си,
за да не бъде разбита организацията им, ако някой от тях бъде арестуван.
Те поддържат контакт чрез "Скайп", социални мрежи като "Фейсбук" и "Туитър", електронни писма и телефони със скрити номера.
Противници твърдят, че Абдел Рахман принадлежи към организацията "Мюсюлмански братя" и преследва собствена политическа цел. Сирийските власти го обвиняват, че се стреми към дестабилизиране.
"Независим съм. Не принадлежа към "Мюсюлманските братя", нито към комунистическата партия", изтъква Рахман. Той отбелязва, че прилича на други сирийски правозащитници като Мишел Кило.
"Не получаваме пари от никого", допълва той и отбелязва, че членовете на мрежата финансират сайта на арабски. Продължава да внимава с информацията, която предава, и отказва да потвърждава случаи на дезертиране в сирийската армия или иранска подкрепа за режима на Асад.
В неделя властите щурмуваха град Хама, убиха близо 100 души и предизвикаха вълна от международни критики. През 1982 г. в Хама избухнаха жестоки репресии срещу "Мюсюлманските братя", при които според някои изчисления са загинали 20 хил. души.
Абдел Рахман смята, че
подобно масово убийство не може да се повтори в епохата на социалните мрежи
и неправителствени организации като обсерваторията, създадена преди пет години.
"Демокрацията ще триумфира в Сирия след шест месеца - изтъква Рахман. - Преминаваме през много труден етап, но трябва да бъдем търпеливи, като при война. Не трябва да се отказваме сега".
Според него Сирия никога вече няма да бъде същата след началото на протестното движение на 15 март, когато започнаха и бунтовете в Тунис, Египет, а след това и Либия.
Той се ангажирал с правата на човека, тъй като на седем години станал свидетел как агенти на силите за сигурност бият голямата му сестра, разказва Рахман.
През 2000 г. той се премества в Ковънтри, централна Англия, за да не бъде арестуван в страната си. Далече от суматохата в Лондон, той живее със сирийската си съпруга и 5-годишната им дъщеря и има магазин за дрехи и книги.
Рахман не взима на сериозно призивите на западните страни към президента Асад за реформи в страната. "Не вярвам на международната общност. Сирийският народ трябва сам да се справи", изтъква Абдел Рахман.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!