Двама журналисти от Ройтерс са изчезнали в Сирия, предаде агенцията. Това стана броени дни след като други двама техни колеги бяха освободени от властите.
Кореспондентът Сюлейман ал Халиди, който е гражданин на Йордания, бил арестуван във вторник в Дамаск, съобщиха дипломатически източници.
Фотографът Халед ал Харири, сириец, не се е свързвал с колегите си от понеделник.
Агенцията изрази дълбоко безпокойство за съдбата на своите служители и призова сирийското правителство да "ни помогне бързо да осигурим те да бъдат освободени невредими своевременно".
Сирийските власти увериха, че се
опитват да разберат какво е станало с двамата мъже,
които работят за Ройтерс от повече от 20 години.
Двама журналисти от телевизията на Ройтерс - репортерът Аят Басма и операторът Езат Балтаджи, бяха освободени от сирийските власти в понеделник, след като два дни от тях нямаше никаква вест. Впоследствие те бяха експулсирани от Сирия тъй като са граждани на Ливан.
Кореспондентът на Ройтерс в страната Халед Якуб Оуеис - йорданец, базиран в Дамаск, бе изгонен в петък за "непрофесионално и невярно" отразяване на събитията.
Ройтерс обяви, че застава зад начина, по който нейните журналисти отразяват събитията в страната.
Либия изгони вчера кореспондент на агенцията. Преди две седмици подобен ход предприе и Саудитска Арабия. Норвежки журналист, който работи за телевизия "Ал Джазира" и за седмичното издание "Ню тид" в родната си страна, пък бе освободен днес в Либия, след като бе арестуван на 7 март, предаде ДПА.
Сирия е обхваната в момента от безпрецедентни за 11-годишното управление на президента Башар ал Асад протести.
Вчера президентът произнесе реч пред парламента - първата му публична поява от началото на протестите, но не оправда очакванията да отмени извънредното положение, което е в сила от 1963 г., и да обяви реформи.
Това е и една от
водещите теми на чуждите вестници.
Башар Асад обеща борба с корупцията и безработицата, но не и най-очакваното отменяне на извънредното положение, пише италианският в. "Стампа". От вчерашната реч се открои истината за Асад - че някой заговорничи, за да дестабилизира Сирия, допълва италианският "Кориере дела сера".
Арабската пролет в Сирия спря дотук, пише британският в. "Индипендънт", след като сирийският президент вчера не направи отстъпки пред протестиращите.
Протестиращите от 12 дни в Сирия се надяваха на големи отстъпки от президента. Той обаче им каза, че са подведени и тласнати към протести от неназовани врагове на Сирия, заговорничещи да разделят и отслабят първенеца на арабския национализъм, пише американският "Вашингтон пост".
Речта на Асад в парламента създаде впечатление за демонстрация на подкрепа за режима във време на криза, вместо готовност за сериозни реформи, на които се надяваха много сирийци, допълва вестникът.
Речта на Асад беше добре режисирано усилие да покаже, че все още държи здраво властта, допълва в. "Ню Йорк таймс". Отказвайки да направи каквито и да е големи отстъпки пред исканията на протестиращите, сирийският президент пропусна важна възможност да реши задълбочаващата се сирийска политическа криза. Така Сирия пое риска да се озове в същото положение като Тунис, Египет или Либия. Новото поколение непокорни и икономически необлагодетелствани младежи няма да търпят до живот репресиите и липсата на възможности, отбелязва британският в. "Дейли телеграф".
Сирийците посрещнаха с гняв и разочарование речта на Башар Асад, а наблюдатели прогнозират още по-големи смутове след традиционната петъчна молитва, предупреждава британският в. "Гардиън". Главната цел на Асад беше да покаже, че няма да изпадне в паника от уличните протести. Според него реформите са в ход от няколко години, но са били забавени от спешната нужда да се отговори на заплахите отвън и да се укрепи сирийската икономика, пише "Гардиън". Президентът има и някои предимства - близък е по възраст до протестиращите и с външната си политика печели известна подкрепа. Освен това неговият режим предлага защита на малцинствата, с изключение на кюрдите, добавя "Гардиън".
Впоследствие обаче Ал Асад нареди да се сформира
правна комисия, която да проучи вариантите за отмяна на извънредното положение,
предаде Ройтерс.
Комисията ще подготви антитерористични закони, които да заменят закона за извънредното положение. Новото законодателство трябва "да защитава сигурността на нацията и достойнството на гражданите, да се бори с тероризма и да подготви пътя за отмяна на извънредното положение", съобщи сирийската държавна телевизия.
Комисията трябва да приключи работа до 25 април.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!