Група военни дезертьори, нарекла се Свободна сирийска армия, се очертава като първото въоръжено предизвикателство на авторитарния режим на президента Башар Асад след продължаващите седем месеца предимно мирни протести.
В интервю за Асошиейтед прес Рияд ал Асад, лидер на групировката и полковник от ВВС, който неотдавна избяга в Турция, се похвали, че Свободната сирийска армия разполага с над 10 хил. членове и призова сирийските войници да се присъединят към нея, за да свалят "режима от убийци" на Асад.
Скоро войниците ще разберат, че
въоръженото въстание е единственият път
да бъде пречупен режимът в Сирия, заяви той в интервюто, което даде по телефона от Турция.
Появата на армията от дезертьори сигнализира за тенденция към милитаризиране на въстанието, което буди опасения, че Сирия може би се плъзга към гражданска война, отбелязва АП.
Според британския в. "Гардиън" в самата Сирия също назрява въоръжен
бунт. Активисти в градовете Хомс и Хама, където предимно мирните
протести през последните месеци стават по-ожесточени и съпроводени с
въоръжени сблъсъци, казват, че провалът на американските усилия Сирия да
бъде заплашена със санкции убеждава някои хора, че дипломацията не може
да ги защити.
Само преди дни Русия и Китай са използвали правото си на вето срещу резолюция на Съвета
за сигурност на ООН, осъждаща репресиите срещу продемократични
демонстранти в Сирия.
"Няма друг изход освен да се бием. Хората в Хомс смятат, че международната общност не е с нас, и ние сме убедени в това. Русия и Китай ще продължат да защитават Асад, а докато е така, той ще ни преследва", заяви дисидент от Хомс.
В Хомс, където правителствените сили редовно влизат в сблъсъци с въоръжени членове на опозицията, много от които са дезертирали от армията войници, демонстранти открито се стремят да се сдобият с оръжие от чужбина.
"Знаем, че няма да видим изтребители на НАТО в небето над Дамаск. Ние сме сами срещу тях (силите на режима). Никой друг няма да ни помогне", заяви жител на Хомс.
В Бейрут, където се координира изпращането на хуманитарни доставки за Хомс и Хама, хуманитарни работници казват, че
получават повече искания за оръжия, отколкото за храна или лекарства.
Говорителката на новооснования опозиционен Сирийски национален съвет Басма ал Кадмани междувременно изрази дълбокото съжаление на опозицията, че Русия и Китай наложиха вето срещу резолюция на Съвета за сигурност на ООН, предаде ДПА.
Това е стратегическа, политическа и историческа грешка заради посланието, което изпраща към международната общност, заяви Кадмани.
Подобен ход може да накара сирийския народ да изгуби надежда, добави тя.
Кадмани посочи също, че сирийската опозиция ще положи усилия да разубеди страните, отхвърлили резолюцията.
Русия и Китай използваха правото си на вето срещу проекторезолюция на Съвета за сигурност, осъждаща режима на президента Башар Асад, макар че текстът бе смекчен и в него не се споменава за санкции.
Според източник от Съвета за сигурност, цитиран от "Гардиън", се очаква Великобритания, Франция и САЩ да внесат в Съвета за сигурност нова резолюция за Сирия.
Междувременно президентът Башар Асад издаде указ за
произвеждане на 12 декември на местни избори,
съобщи агенция САНА, цитирана от ДПА.
Министърът на местното управление Омар Ибрахим Галауанджи каза, че указът подчертава сериозното намерение на държавното ръководство да се ангажира с произвеждането на избори в цяла Сирия преди края на 2011 г., както е било обявено по-рано.
През август Асад обяви, че ще насрочи изборите като част от обещаната програма за реформи. Той призова всички политически сили, включително опозиционните, да участват в тях. Това ще е първият подобен вот, откакто на власт в Сирия е партията "Баас". Понастоящем всички избирани кандидати са от Прогресивния национален фронт, в който влизат партията "Баас" и нейни съюзници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!