Сирийското правителство отказва да допусне в страната наблюдатели на ООН от държави, участващи в групата "Приятели на Сирия", съобщи американската посланичка в ООН Сюзън Райс, цитирана от АФП.
Четиринадесетчленната група включва САЩ, Франция, Великобритания, Германия, Саудитска Арабия, Турция и Катар, които обявиха, че сирийският президент Башар Асад е изгубил легитимност заради продължаващите 13-месеца репресии над продемократичния бунт, отбелязва Ройтерс.
Властите в Дамаск вече отказаха да пуснат в страната член на подготвителния екип наблюдатели, чиято задача е да следи за спазването на примирието, каза Райс, цитирайки шефа на операциите на ООН по поддържане на мира Ерве Ладсу.
Мисията на ООН ще бъда разположена първочанално за период от три месеца.
Междувременно сателитни снимки показаха, че
сирийските сили не са изтеглили тежките оръжия от градските центрове
и не са се върнали в казармите, каквито бяха изискванията в мирния план на специалния пратеник на ООН Кофи Анан.
"Сирийските власти твърдят, че това се е случило. Сателитни снимки и достоверна информация показват, че това не се е случило напълно, така че това е неприемливо", каза говорителят на Анан - Ахмад Фаузи.
Сирийски войници и силите за сигурност прибират за разпит хора, които са се срещали с посредници на ООН за прекратяване на огъня, след като напуснат някой град, и понякога дори ги убиват, заяви Фаузи, позовавайки се на достоверна информация, предаде Ройтерс.
Анан определи пред Съвета за сигурност на ООН
положението в Сирия като мрачно,
и изрази особена тревога от съобщенията, че правителствените войски са навлезли в град Хама и стрелят с автоматично оръжие, убивайки голям брой хора, предаде АП.
Анан повтори думите на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун, като нарече сегашната ситуация в Сирия "недопустима", и призова сирийското правителство незабавно да изпълни мирния му план в шест точки. На закритата среща със членовете на Съвета за сигурност той призова сирийските правителство и опозиция да спазват примирието от 12 април и настоя в страната бързо да бъдат изпратени 300 наблюдатели, отбелязва АФП.
Пред Съвета ръководителят на мироподържащите операции на ООН - французинът Ерве Ладсу - посочи, че до края на седмицата в Сирия ще има 30 наблюдатели, а до края на месеца те ще са 100, каза за АФП пожелал анонимност дипломат.
През следващите дни се очаква Бан Ки-мун да назначи ръководител на мисията. Най-вероятно това ще е норвежкият генерал Роберт Муд, преговарял със сирийския режим за разполагането на наблюдателската мисия.
На закрития брифинг с членовете на Съвета за сигурност, осъществен чрез видеоконферентен разговор от Женева, Кофи Анан казал, че възнамерява да поиска от властите в Дамаск да се назначи упълномощено контактно лице за подготвянето на политическия процес в Сирия, отбелязва ИТАР-ТАСС. Анан посочил също, че е активизирал контактите си със сирийската опозиция, тъй като според него е жизненоважно опозицията да участва дейно в политическия процес.
Паричните резерви на Сирия бързо намаляват
с настъпването на 13-ия месец на антиправителственото въстание, смятат служители на разузнаването и финансови анализатори, според които икономиката на страната постепенно запада в резултат на санкциите, пише "Вашингтон пост".
Финансовият кръвоизлив принуди сирийските власти да спрат да осигуряват образование, здравеопазване и други основни услуги в някои части на страната и накара правителството да потърси повече помощ от Иран, за да възстанови курса на валутата. Приходите от сирийския петрол почти спряха, като дори Китай и Индия отказват да приемат суровото гориво на страната, смятат анализаторите.
Президентът Башар Асад обаче изглежда е защитил себе си и близкото си обкръжение от повечето трудности в резултат на санкциите и търговското ембарго, които повишават цените на храните и горивата за мнозина от 20-милионното население на страната, твърдят американски и близкоизточни анализатори и финансови експерти. Според тях резервите на Асад и значителните приходи от черния пазар вероятно ще са достатъчни, за да държат на власт елита още няколко месеца, а може би и по-дълго.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!