Сб бодният достъп до интернет и социалните мрежи е от ключово значение на народните бунтове срещу диктатори в Близкия изток и Северна Африка, обяви "Амнести интернешънъл".
Базираната в Лондон международна правозащитна организация пише в разпространения днес свой годишен доклад за състоянието на човешките права по света, че "е в ход критично важна битка за контрол върху достъпа до информация, средствата за комуникация и мрежовите технологии".
"Амнести интернешънъл" призовава САЩ и други държави да работят
за разширяване и премахване на ограниченията върху достъпа до интернет.
Едновременно с това осъжда всички опити за цензура във виртуалното пространство, особено от страна на авторитарните режими.
Исканията за свобода и справедливост в арабския свят, подхранени от силата на социалните медии, откриха безпрецедентна възможност за подобряване на положението със спазването на човешките права, се отбелязва в доклада.
"Никога досега след края на Студената война толкова много репресивни режими не са се изправяли пред такова предизвикателство за своята мъртва хватка върху властта", изразява задоволство правозащитната организация. В същото време тя отчита сериозна съпротива от страна на "силите на репресията".
"Амнести интернешънъл" не пести критики по адрес на Русия.
На предприетите от президента Дмитрий Медведев реформи с цел отърваване на страната от полицейското насилие, правната безнаказаност и несправедливите арести им липсва системност и те допринасят малко за ограничаване на честите нарушавания на човешките права, се казва в доклада на правозащитната организация.
В доклада се подчертава, че три години след като Медведев е наследил Владимир Путин на поста с обещания за борба с традиционната корупция и пренебрежение към закона в Русия, твърденията за полицейско насилие и корупция в съдебната система са широко разпространени.
Силите за сигурност продължават да нарушават човешките права в много африкански държави, отчита още "Амнести интернешънъл".
Организация съобщава за много случаи на малтретиране и убийства, извършвани от полицаи в страни като Република Южна Африка, Нигерия, Мозамбик и Уганда.
В годишния доклад се отдебялза, че
ситуацията с човешките права в САЩ е помрачена от държането без съд на затворници в Гуантанамо и Афганистан,
както и от налагането на смъртно наказание, което съдържа възможност за съдебни грешки.
Организацията припомня, че през 2010 г. в Съединените щати са били екзекутирани 46 затворници, чиято правна защита, вина или психическо здраве са били съмнителни в няколко случая.
В края на миналата година в затвора в Гуантанамо са били задържани 174 души (днес са 172), сред които "трима мъже, съдени от военен трибунал, който не спазва международните критерии за равнопоставеност при съдебен процес".
"За голям брой задържани все още не е насрочена дата за съдебно дело, а президентът Обама просрочи датата, която си беше определил за закриването на този затвор. Шепа затворници са били съдени от военни трибунали, а единственият съден от криминален цивилен съд е намерен за виновен", отбелязва "Амнести интернешънъл".
В доклада се споменават случаите на стотици затворници в американската военна база "Баграм" в Афганистан, които са лишени от съдебен процес или са подложени на изтезания и други видове лошо отношение.
"Амнести интернешънъл" критикува също диспропорционалната употреба на сила при използване на тейзъри, довело до смъртта на 45 души през 2010 г. и общо на 450 от 2001 г.
Правозащитната организация изтъква още, че стотици бременни жени годишно умират в САЩ поради липса на достатъчно здравно осигуряване.
"Амнести интернешънъл": Чрез интернет избухнаха арабските бунтове
"Амнести интернешънъл" не пести критики по адрес на Русия заради полицейското насилие и срещу САЩ за затворниците в Гуантанамо и Афганистан
13 май 2011, 09:23
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!