По-голямата част от сирийските бунтовници в обсадения от армията квартал Баба Амр на централния град Хомс са се изтеглили, предаде Ройтерс, като се позова на активисти.
В квартала е останала само малка група бойци, които се опитват да прикрият "тактическото изтегляне" на своите бойни другари.
Бунтовниците заявиха, че са взели решението да се изтеглят,
за да защитят около 4000 местни жители,
които са пожелали да останат в домовете си. Бойците предупредиха правителствените войски да не си отмъщават на цивилните и заявиха, че подобни действия биха стрували скъпо на режима.
Представител на силите за сигурност е потвърдил изтеглянето и обяснил, че сирийската армия е поела контрол над квартала.
Последните места на съпротива паднаха,
казал от Дамаск служителят.
Според Си Ен Ен в квартала вече са влезли армейски танкове, а по покривите се виждат снайперисти.
От началото на февруари кварталът беше подложен на бомбардировки с артилерия и танкове, които се увеличиха особено много през последните два дни, припомня АФП.
Вчера правителството на Сирия се зарече "да прочисти" Баба Амр от бойци на съпротивата. Последва операция, в която
участваха най-малко 7000 сирийски войници и офицери.
Според чуждестранни дипломати в Дамаск сред тях са били и войници от 4-та бронетанкова дивизия, командвана от Махер Ал Асад, по-малкия брат на президента Башар ал Асад. Бригадата вече стана известна с безкомпромисните си действия срещу антиправителствените бунтовници.
Войници от специалните части на армията прочистваха всяко здание в квартала и търсеха скрити членове на опозицията и чуждестранни журналисти.
Сирийската армия прочиства и съседните на Хомс градове Растан и Ал Кусейр. Съобщава се за боеве в района на градовете Хама, Алеп и Идлиб.
Най-малко 17 цивилни бяха убити днес в сраженията в Баба Амр, съобщи Сирийският център за наблюдаване на гражданските права, цитиран от АФП.
Междувременно Съветът на ООН за правата на човека прие
резолюция,
в която се осъждат "все по-тежките нарушения на човешки права" в Сирия и се призовава режимът на Башар Асад да даде пълен достъп на ООН и хуманитарните агенции. Срещу резолюцията гласуваха само Русия, Китай и Куба, а Еквадор, Индия и Филипините се въздържаха.
Гласуването в Съвета на ООН за правата на човека няма правна тежест, но според дипломати то е силен морален сигнал, който може да помогне за приемането на подобна резолюция в Съвета за сигурност на ООН.
Сирия не присъства на срещата.
Дамаск обаче съобщи, че е готова да обсъди евентуална дата за визита на зам.-генералния директор на ООН по хуманитарните въпроси и координатор за спешните помощи Валъри Еймъс.
Великобритания пък
изтегли дипломатическия си персонал
от Сирия поради влошаване на сигурността, но обяви, че не прекъсва дипломатическите отношения с Дамаск.
Посолството на Сирия в Лондон ще остане отворено.
България засега няма да затваря мисията си в Дамаск.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!