Бунтовниците в Либия няма да съдят Муамар Кадафи за извършените от него престъпления, ако се съгласи да се оттегли от поста си в следващите 72 часа, заяви ръководителят на Либийския национален съвет днес следобед, цитиран от Ройтерс.
"Ако той напусне Либия в следващите 72 часа и спре въздушните удари, ние като либийци ще се откажем да го съдим за престъпления", каза по телефона за телевизия Ал Джазира Мустафа Абдел Джалил, който е бивш министър на правосъдието.
Той подчерта, че ултиматумът няма да бъде удължаван след изтичането на 72-та часа. Либийският национален съвет е базиран в източния град Бенгази.
Двама висши сътрудници на либийския лидер Муамар Кадафи са поставени под домашен арест в столицата Триполи, каза днес източник, близък до правителството.
Генерал Мустафа Каруби, член на Командния съвет на либийската революция, и министърът на отбраната Абу Бакр Юнис са под домашен арест, защото са били против операциите, които се предприемат срещу народа, обяснил източникът, пожелал да остане анонимен. Юнис е един от 26-имата души, на които ЕС забрани пътуванията и чиито активи замрази.
Революционните гвардейци на Муамар Кадафи хвърлиха днес граната по хотел с чужди журналисти
в центъра насевероизточния град Бенгази. Няма информация за пострадали или убити в хотел "Узо".
Европейският съюз се споразумя днес да обяви нови санкции срещу Либия, насочени основно към суверенен фонд на северноафриканската страни и централната й банка, след като авоарите на полковник Муамар Кадафи и 25 души от близкото му обкръжение бяха замразени в края на февруари.
Либия предлага международен екип от ООН, включително с представителство на ЕС, да разследва обстановката в страната.
Това съобщиха високопоставени източници от ЕС в Брюксел след края на техническата мисия, изпратена в Триполи в края наминалата седмица от върховния представител за външната политикаи сигурността Катрин Аштън.
България е една от осемте страни от ЕС, които все още имат свои дипломатически представители в джамахирията, заедно с Кипър, Гърция, Румъния, Италия, Холандия, Малта и Унгария.
Полетът на делегацията на ЕС и сигурността й в Триполи са били осигурени от италианското правителство.
Делегацията не е видяла нищо необичайно в Триполи, хората са били по улиците, не са се чували изстрели, не е наблюдавано необичайно поведение. Усещането е за затишие пред буря, коментира участник в делегацията, пожелал да остане анонимен.
Техническата мисия, която бе натоварена със задачата дадостави информация от мястото на събитията от първа ръка, е била приета в МВнР в Триполи от ръководителя на европейския отдел в министерството. Впечатленията от посещението ще бъдат отнесеникъм инфорацията, която ще бъде обсъдена от държавните и правителствените ръководители и от министрите на външните работина страните от ЕС, които ще се срещнат в четвъртък и петък в Брюксел.
За петък е предвидена и среща на министрите на отбраната от НАТО в централата на алианса, посвете на наобстановката в Либия.
Триполи предлага международна мисия под егидата на ООН и повъзможност подкрепена от Брюксел да започне работа възможно най-скоро. Властите в джамахирията са уверили, че мисията ще може да посети всякакви места на територията на цялата страна, където и когато пожелае. Според местните власти подобноразследване ще изясни въпроса за отговорността за причиненото насилие.
Военни експерти казват, че
забранена за полети зона над Либия ще има много малък ефект
върху използването на бойни хеликоптери от Кадафи срещу въстаническите сили и срещу цивилни, съобщи Асошиейтед прес.
Международният институт за стратегически проучвания (СИПРИ) разпространи днес годишния си доклад за военната мощ по света. Според него либийските военни разполагат с около 35 бойни хеликоптера. Експерти смятат, че при налагането на ограничения върху полетите на изтребители, често е трудно да бъдат откривани малките и бавно движещи се хеликоптери.
Великобритания, Франция и САЩ в момента обмислят идеята за налагане на забранена за полети зона. Ако стигнат до решение, то трябва да бъде одобрено от Съвета за сигурност на ООН. Германия още не е обявила дали ще подкрепи подобна мярка, но Филип Мисфелдер, външнополитически говорител на групата на Християндемократическия съюз на канцлера Ангела Меркел вБ ундестага, заяви, че Берлин би трябвало да подкрепи в Съветаз а сигурност създаването на такава зона.
В доклада на СИПРИ, чиито данни са от ноември миналатагодина, либийските въоръжени сили разполагат със 76 хил. войници на активна служба и резерви от 40 хил. въоръжени цивилни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!