Българският премиер Бойко Борисов откри в Тунис Училище за политика. То се помещава в жилищна сграда към българското посолство.
Огромна чест за нас е да бъдем в Тунис, страната, която вдъхнови много арабски държави да започнат борбата за реформи и демокрация, каза в приветствието си Борисов.
Има много държави, които десетилетия преди нас са тръгнали по пътя на демокрацията, но е ценно да споделим опита си от последните 20 години, допълни българският премиер.
Българското политическо училище работи повече от десет години, далеч от медиите, с цел да създава консенсус по важни проблеми на страната, посочи премиерът. Вие имате уникален шанс да се поучите от грешките на другите и да изберете най-правилните решения за себе си, каза Борисов.
Ние се гордеем, че реформите в България станаха безкръвно и за това заслуги имат много политически партии и лидери, добави той. Сред тях е Йордан Соколов, председател на парламента в тежки времена, както и Евгени Танчев, председателят на Конституционния съд, важна независима институция в страната, които са част от българската делегация, посочи премиерът.
Искаме да споделим с вас нашия опит за изграждане на демокрация и за реформи, каза в лекция пред обучаващите се в политическото училище министърът на външните работи Николай Младенов.
Политическият контекст за България и Тунис е различен, но размерът на промяната и при двете страни е много голям. Събитията от 2011 г. са най-голямата промяна за арабския свят след ерата на колониализма, подчерта Младенов.
В нашия преход ние разбрахме, че промяната не може да бъде наложена отвън и че мирният преход е важна политическа задача, добави той. Хубаво е да разкажем и за негативния си опит, посочи Младенов.
В първите дни на българския преход имахме дебат за Конституцията и този дебат се оказа изключително важен, каза външният министър. Ние направихме Конституция, която ни предпазва от миналото, но не винаги ни помага за бъдещето, добави той.
Младенов препоръча на младите политически дейци на Тунис, когато правят своята Конституция, да не гледат само назад, а да се опитат да видят предизвикателствата на бъдещето и да вкарат в основния закон на страната механизми, които да помагат за решаване на новите задачи. Миналата година ние видяхме не Арабска пролет, а пробуждане на арабското достойнство, каза Младенов.
Борисов и министрите, членове на българската делегация се срещнаха с наши сънародници в посолството на България.
Основни проблеми пред българите в Тунис са пенсионното и здравното осигуряване, както и старата нормативна база, по която имат трудови договори. За тях е трудно да внасят осигуровки в България а и да получават пенсиите си в родината, ако решат да се върнат в България, каза Ели Соколова, която от 25 години работи в Тунис.
По думите й е необходимо двете страни да сключат спогодба, в която да изчистят тези въпроси.
Българските специалисти сега получават по-ниски заплати от своите колеги, местни жители. Български преподавател получава 900 тунизийски динара (около 450 евро), докато неговите колеги получават по 1500 тунизийски динара (около 750 евро). За това неравенство е виновна липсата на спогодба за висшето образование, посочиха участници в срещата.
Премиерът Борисов, министърът на образованието и науката Сергей Игнатов и Трайчо Трайков, министър на икономиката, енергетиката и туризма, обещаха да представят тези проблеми пред своите колеги, министри на Тунис, на утрешните срещи на делегацията.
Тези въпроси ще бъдат обсъдени и в България от членовете на кабинета, каза Сергей Игнатов, защото те са същите и в други страни от региона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!