Сирийският президент Башар Асад подписа указ за обща амнистия, съобщи държавната телевизия, цитирана от АФП.
От нея обаче са изключени "терористите", както режимът нарича въоръжените бунтовници.
Амнистията, която обхваща престъпленията, извършени до 23 октомври 2012 г., не се отнася и за "престъпниците на свобода", освен ако не се предадат на властите, съобщи телевизията.
Асад обяви обща амнистия и на 21 юни 2011 г. Тя се отнасяше "за всички престъпления, извършени преди 20 юни". Предишната амнистия пък беше обявена на 31 май и се отнасяше за всички политически затворници, в това число и за членове на забранената в Сирия организация "Мюсюлмански братя".
Според Сирийския център за наблюдение на човешките права от началото на бунта срещу Асад на 15 март 2011 г. в затвор са били хвърлени десетки хиляди цивилни, а хиляди други са изчезнали в тъмниците на режима
Междувременно шефът на мироопазващите мисии на ООН Ерве Ладсу съобщи, че организацията подготвя
различни планове за изпращане на мироопазващи сили в Сирия,
които да са там по силата на договорено примирие или политическа сделка.
Все още обаче е рано да се каже каква би била тяхната численост, защото това зависи от ситуацията и задачите, които ще трябва да изпълняват миротворците, каза Ладсу, предаде Ройтерс.
Посредникът на ООН и на Арабската лига за Сирия - Лахдар Брахими, се опитва да убеди сирийското правителство и бунтовниците да приемат спиране на огъня по време на тридневния мюсюлманския празник Айд ал Адха (Курбан Байрам), който започва в петък.
Според дипломати, ако се стигне до по-продължително примирие, отделът на ООН, отговарящ за мироопазващите мисии, е обещал на Брахими, че може да събере до 3000 наблюдатели, които да държат далеч един от друг участниците в конфликта и да поддържат примирието.
По принцип за изпращане на каквито и да било наблюдатели на ООН в Сирия ще е необходимо одобрението на Съвета за сигурност. Нито сирийската армия, нито въстаниците обаче са показали признаци за намаляване на активността си с наближаването на празника, отбелязва Ройтерс.
В САЩ президентът демократ на САЩ Барак Обама и съперникът му на президентските избори през ноември, републиканецът Мит Ромни, се изказаха
против военна намеса на САЩ в Сирия.
На телевизионния дебат в Бока Ратон Обама каза, че е необходимо да се разбере, че евентуално военно участие на САЩ в сирийския конфликт е "сериозна стъпка", която може да има сериозни последици. Президентът де факто отхвърли идеята за даване на тежко оръжие на сирийската опозиция.
Ромни потвърди, че не иска САЩ да бъдат въвлечени във въоръжен конфликт в Сирия и че не смята, че САЩ не трябва да бъдат "на мястото на събития във военен план". Но сега САЩ трябва да действат така, че в бъдеще Сирия да бъде приятел на САЩ, каза Ромни. Ние трябва да играем лидерска роля по отношениена сирийската криза, заяви той.
Европейският комисар за международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи
Кристалина Георгиева пък похвали Русия
за хуманитарния й принос при кризата в Сирия, съобщи ДПА.
По хуманитарните въпроси Русия играе конструктивна роля в оказването на натиск върху режима (на сирийския президент Башар Асад) да позволи по-голям достъп, като самата тя оказва помощ, каза Георгиева в интервю за ДПА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!