Сирийският президент Башар ал Асад обеща, че ще бъдат приети нови закони и загатна, че може да бъде обсъдена нова конституция.
В реч пред свои поддръжници в университета в Дамаск той призова за национален диалог за преодоляване на кризата и отбеляза, че той би могъл да доведе до поправки в конституцията или до нов основен закон.
Асад обаче не посочи конкретни срокове и не уточни какви ще са реформите.
Според него, ако бъде предложена нова конституция, тя ще трябва да бъде одобрена чрез референдум, но това би бил краен вариант.
Това бе третата реч на Асад от началото на протестите срещу управлението му през март. В последното си телевизионно обръщение към народа той склони на редица отстъпки и после изпълни някои искания на демонстрантите, но това на практика не се отрази върху обстановката в страната.
Асад каза още, че саботьори се опитват да използват легитимните искания за реформа в Сирия в момент, когато режимът е изправен пред най-голямото си предизвикателство от над 40 години насам."Случващото се днес няма нищо общо с реформи, а с вандализъм -
каза Асад. - Не може да има развитие без стабилност, не може да има реформи чрез вандализъм. Трябва да изолираме саботьорите".
Асад заяви, че съществува заговор и че Сирия трябва да заздрави имунитета си срещу продължаващите слухове, насочени към страната.
Слуховете не са от значение за мен, каза той и отбеляза, че всичко, казано за него, семейството му и действията му е безпочвено.
Той отхвърли "разработваните в чужбина планове", целящи да дестабилизират страната и увери, че
Сирия ще реши самостоятелно своите вътрешни проблеми.
Асад отбеляза, че оръжията са били единственото средство за справяне с вандалите и обвини наемници за смъртта на цивилни и служители на силите за сигурност.
По думите му на някои се плащало, за да заснемат протестите, а на други - за да участват в тях. Той не уточни обаче кой стои зад това.
Президентът поднесе съболезнования на семействата на мъчениците.
В същото време Ерсат Хурмузлу, съветник на турския президент Абдуллах Гюл, заяви пред телевизия "Ал Арабия", че Асад има по-малко от една седмица, за да започне да осъществява дългообещаваните политически реформи, поискани от сирийските протестиращи,преди да започне чуждестранна интервенция,
предаде Ройтерс.
Турция - най-големият съсед на Сирия и главен търговски партньор, се опитва да убеди Асад да спре военната разправа с демонстрациите, в които бяха убити над 1300 цивилни, а хиляди бяха заставени да потърсят убежище зад граница. Само в Турция вече се намират около 11 хил. бежанци, а други 20 хил. са струпани на границата между двете страни.
Хурмузлу заяви, че Турция ще следи внимателно какво ще каже Асад на своите хора в планирана за днес реч. Исканията ще бъдат за позитивен отговор в рамките на кратък срок, който не надвишава една седмица. Ако това не стане, няма да бъде възможно да се предложи каквото и да било защита за ръководството в Сирия, защото има опасност, от която винаги сме се опасявали, и това е военна интервенция, заяви турският представител.
Европейският съюз е готов да засили санкциите си срещу Сирия
и смята, че доверието в сирийския президент Башар Асад ще зависи от това какви реформи ще обещае той и как ще ги изпълни. Това се казва в проект на документ, който ще бъда одобрен от европейските министри на външните работи.
ЕС подготвя активно засилването на санкциите срещу Сирия посредством включване на допълнителни физически и юридически лица в списъка на лицата, засегнати досега от двата пакета европейски санкции срещу сирийския режим, се казва в документа. Очаква се допълнителните санкции да влязат в сила до края на седмицата. Досега ЕС прие два пакета от санкции, включващи замразяване на авоари и забрана за издаване на визи. Те бяха насочени срещу Башар Асад и срещу неговите приближени.
Русия ще положи всички усилия ситуацията в Сирия да не се подхлъзне към либийския сценарий,
заяви руският външен министър Сергей Лавров.
"Има хора, които предпочитат да провокират безредици, да провокират правителствените сили да прилагат въоръжени мерки за потушаване на подобни безредици", каза руският министър.
"Обсъждаме редовно тези въпроси с партньорите си и от арабския свят, и от Европа, и от САЩ. Имаме общо разбиране, че е недопустимо да улесняваме онези, които искат да провокират ситуация от рода на либийската, заяви Лавров.
Същевременно сирийската опозиция ще бъде приканена да не игнорира предложенията за дискусии по предлаганите реформи, а "да седне на масата и да започне разговор", посочи руският представител.
Британският външен министър Уилям Хейг призова Асад да започне реформи, насочени към демократизация на страната,
или "да се оттегли" от властта,
предаде АФП.
Хейг изрази желание Турция да успее да използва влиянието си в Сирия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!